Valgusreostus segab astronoomilisi vaatlusi ka Eestis
Valitsus saatis riigikogule uue atmosfääriõhu kaitse seaduse, mis hakkab Eestis esmakordselt reguleerima valgusreostust. Eelnõu seletuskiri ütleb, et valgusreostus on nagu iga teine saastus, mis kahjustab inimeste tervist ja häirib ökosüsteeme, peale selle segab valgusreostus astronoomilisi vaatlusi. ERR Novaator palus valgusreostuse probleemi kommenteerida astronoomil.
Tartu observatooriumi teadur Taavi Tuvikene on kolleegidega Tõraveres astronoomilisi vaatlusi tehes märganud, et viimase kümmekonna aasta jooksul on lähedal asuva Elva linna valguskuma heledamaks muutunud ja vaatlusi segama hakanud.
Tema hinnangul on kurb, et valgusreostuse tõttu on väga suure osa inimeste jaoks tähistaevas peaaegu kadunud. Kogu elu linnas elanud inimesed on oma silmaga näinud vaid ehk Kuud, mõnda planeeti ja kõige heledamaid tähti. Ent nad ei pruugi terve elu jooksul näha tuhandete tähtedega kaetud pimedat öötaevast ega Linnuteed, mis on meie kodugalaktika," rääkis Tuvikene.
Teaduri sõnul on ka astronoomiahuvilistel hobi korras tähistaevast vaadelda järjest raskem. Linnas elaval huvilisel tuleb selleks teleskoobiga kodust üsna kaugele sõita, et vaatlustehnika püsti panemiseks pimedam koht leida. Professionaalseid astronoome nagu ka Tuvikest häirib valgusreostus kõige enam nõrkade objektide uurimisel.
Taavi Tuvikene on enda sõnul loobunud ostmast Luunja kasvuhoonetes kasvatatud saadusi seni, kuni sellega kaasneb räige valgusreostus. "Kui vaadata pimedal ajal Tartust 10-20 kilomeetri kauguselt linna suunas, on näha Luunja kasvuhoonetest taevasse suunatud eredat valgusvihku. Silma järgi hinnates ületab see terve Tartu linna põhjustatud kuma," lisas ta.
Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool