X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väikesed valged valed hoiavad ühiskonda lagunemast

Autor/allikas: Michael Coghlan/Creative Commons

Valetamine on halb. Mõned valed on suuremad kui teised. Kolmandad valed on mõnikord isegi soovitatavad või vajalikud. Inimkond on muutnud tõsiasjade moonutamise ajastute vältel omaette kunstiks. Arvutiteadlased leiavad uues analüüsis, et valgete ja mustade valede tasakaal on ühiskonna mitmekesisuse ja selle püsima jäämise kindlustamiseks suisa hädavajalikud.

Lihtsustatuna võiks ette kujutada, et valetamine külvab usaldamatust ja muudab seega ühiskonnad juba sisimas ebastabiilseks. Ent sellele vaatamata on valetamine laialt levinud. Näiteks suudavad enda sõnul päevas ühegi valeta päevas läbi ajada vaid 60 protsenti ameeriklastest, mis on tõenäoliselt isegi konservatiivne hinnang. Seetõttu on evolutsioonibioloogidele valetamise näol tegu teatavas mõttes paradoksaalse nähtusega, mis peab inimkonnale kuidagi kasu tooma.

Gerardo Iñiguez Soomes asuvast Aalto ülikoolist ja Robin Dunbar Oxfordi ülikoolist otsustasid kolleegidega uurida, kuidas valetamine lihtsustatud ühiskonda kujutavas arvutimudelis sotsiaalvõrgustike tugevust ja struktuuri muudab. Töörühm tegi selget vahet mustade ja valgete valede vahel, millest esimesed suurendavad juba olemuslikult saadava omakasu tõttu indiviidide vahelisi erinevusi, teised on aga prosotsiaalsed, aidates erimeelsusi hajutada. Valged valed aitavad oma arvamust säilitada, seejuures teistega konflikti sattumata.

Iñiguezi ja Dunbari poolt loodud ühiskonnas võisid arvamused erinevate küsimuste suhtes olla indiviiditi väga erinevad, alates täielikust nõustumisest lõpetades täieliku vastuseisuga, Arvamust mõjutas nii indiviidi lähikondsete arvamus kui ühiskonna arvamus tervikuna. Seisukohtade liigne lahknemine viis sidemete katkemiseni, nende ühte langemisel oli aga tugevdav mõju.

Tulemused näitasid, et ühiskond, kus igaüks musti ehk antisotsiaalseid valesid kasutab, laguneb peagi selle üksikosadeks, kus moodustuvad lülid peatselt taas hävivad. Valedest täielikult vabas ühiskonnas muutub aga see täielikult ühtseks massiks, kus toimub arvamuste ühtlustumine, misläbi kannatab ka mitmekesisus.

Suurimat mitmekesisust võib näha ühiskonnas, kus pettusel teataval määral siiski õilmitseda lubatakse. Väikesed valged valed aitavad ühiskonda kokku liimida, mustemad valed aitavad aga seda taas väiksemateks tükkideks lõhkuda, kindlustades, et ühiskond liiga homogeenseks ei muutu.Viimane vihjab, et mustad ja valged valed aitavad nende õige tasakaalu korral ühiskonda selle hävitamise asemel hoopis rikastada ja seda sujuvalt toimimas hoida.

Uurimus ilmus Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Proc. R. Soc. B

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: