Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnud suutsid Tšornobõli katastroofiga kiiresti kohaneda

Kiirgus tekitab muret rasvatihastele ja suitsupääsukestele.
Kiirgus tekitab muret rasvatihastele ja suitsupääsukestele. Autor/allikas: Luc Viatour/Wikimedia Commons

Tšornobõli tuumakatastroofist möödus hiljuti 28 aastat, mis viis tekkinud kiirgusohu tõttu tuhandete inimeste pagendamiseni. Piirkonda elama jäänud lindude uurimine näitab aga nüüd, et tiivulised on kiirgusega hästi kohanenud ning pideva kiirguse tõttu tekkivate rakukahjustuste all kannatab 16-st vaatluse alla võetud liigist vaid kaks.

Radioaktiivne ioniseeriv kiirgus tekitab elusorganismides vabu radikaale, mis kahjustavad omakorda pärilikkusainet ning võib seeläbi isegi surmani viia. Vabade radikaalide vastu võitlemiseks sünteesivad organismid antioksüdante. Kasvanud oksüdatiivse stressi valguses on ainsaks võimaluseks piisaval hulgal järeltulijaid saada toodetavate antioksüdantide hulka kasvatada.

Teadlased püüdsid kiirguse mõju uurimiseks 16-sse erinevasse liiki kuuluvat 152 lindu. Anders Møller mõõtis kolleegidega nende antioksüdantide taset, DNA kahjustuste määra ja hindas nende üldisemat tervislikku seisundit. Üllatuslikult leidis ta, et enamik lindudest näis olevat pideva kiirgusega kohanenud olevat. Töörühm spekuleerib isegi, et tiivulised võivad kohastumisest rakkude vananemise kontekstis isegi kasu lõigata.

Olulisteks eranditeks olid liigid, kes sünteesivad sulgedele värvi andmiseks feomelaniini, mille tootmine nõuab suures koguses antioksüdante. Nõnda jättis rasvatihaste ja suitsupääsukeste tervislik seisund kehvem, kui nende saastumata aladel elavatel liigikaaslastel. Sellele vaatamata näitab uurimus, et ka kõrgemad loomad suudavad pideva radioaktiivse kiirgusega kohaneda.

Uurimus ilmus ajakirjas Functional Ecology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Functional Ecology

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: