Homöopaatia pole platseebost parem

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Casey West/Wikimedia Commons

Austraalia riikliku tervise ja meditsiiniuuringute nõukogu (NHMRC) ulatusliku ülevaateuurimuse kohaselt ei leidu teaduslikus kirjanduses ühtegi usaldusväärset tõendit, et lähenemisviis 61 erineva haiguse ravimisel tavapärasest platseebost millegi poolest efektiivsem oleks.

Homöopaatias kasutatakse haiguste ravimiseks tavaliselt vees lahjendatud aineid, mis nende algse kontsentratsiooni puhul manustamisel ravitava haigusega sarnaseid sümptomeid esile kutsuks. Kuna selle kasulikku toimet pole teadulikes uuringutes suudetud tõestada, on seda juba ammu pseudoteaduseks peetud. NHMRC ilmutatud artikkel pakub nüüd head ülevaadet, milliste haiguste puhul seda katseliselt kinnitatud on, mis peaks väärarusaamade kummutamist hõlbustama.

Käsitletud seisundite hulgas oli muu hulgas koolera, ekseem, nahapõletused, külmetushaigused, unehäired, malaaria, astma ja sõltuvusprobleemid, esindades kokkuvõtlikult enamikke argielus sagedamini esinevaid terviseprobleeme.

Töö põhines 57 eelneval 1997-2013 aastal ilmunud tööl. Teadlased pidid nentima, et enamikes töödes esitletud tõendite usaldusväärsus oli suhteliselt väike. Vaid 17 seisundi puhul hõlmasid katsed rohkem kui 150 katsealust. Ent sama kehtis ka väidetavate tõendite kohta, mida homöopaadid ja laiem avalikkus ise esitada sai. Seeläbi järeldab nõukogu, et mitte üheski kõrge kvaliteedilises uurimuses kirjeldatud katses ei leevendanud homöopaatia ravivõtted seisundit tõhusamalt kui platseebo või peavoolu meditsiini poolt tunnustatud ravivõte.

Tutvu ülevaatega NHMRC kodulehel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: