Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: alkoholi mittetarbimine kutsub ühiskonnas esile imestust

Tallinna Ülikooli teadlased uurisid tosina hiljuti alkoholist täiesti loobunud või tarbimist vähendanud inimest kaasanud uuringus, kuidas nende kaaslased sellele reageerivad. Tulemuste põhjal leiab TLÜ teadusprojektide juht Esta Kaal, et ühiskonna suhtumine võiks antud küsimuses muutuda.

„Miks inimesed joovad ja mida nad alkoholi tarbimisest otsivad, on päris palju uuritud väga erinevate teadusharude poolt. /.../. Selle taustal oli väga huvitav küsida, et mida kogevad ja tunnevad need inimesed, kes on ise otsustanud kas täielikult loobuda või vähendada varasemat tarbimistaset,“ tutvustas Kaal uurimuse tagamaid.

Intervjuude käigus tuli aga välja, et nii inimeste lähemad sõbrad kui tuttavad käituvad üllatunult, kui inimesed seda jutu sees mainivad. „See kutsub esile sellise reaktsiooni, et 'Ohoo! Miks sa ei joo?'. /../ Alkoholi tarbimine on meie jaoks ühiskonnas ja seltskondades väga normaalne nähtus. Igasugune sellest hälbiv käitumine toob kaasa küsimuse, et aga miks,“ lisas Kaal. Seltskonnas aktsepteerivad põhjused pidid intervjuude põhjal olema väga kaalukad, näiteks rasedus, maksaprobleem, endine sõltuvus või vajadus hiljem autot juhtida.

Võib öelda, et alkoholi tarbimist vähendanud või sellest loobunud inimesed kogevad negatiivset survet. „Äkki meie ühiskond vajaks sellist normi, et alkoholi tarbimine erineb normaalsusest ja kui keegi märkab oma sõbral natuke liiga ähmast pilku ja pehmet keelt, siis võiks küsida 'Miks sa jood?'“ mõtiskles Kaal. Samas tõdes ta, et see võib juhtuda alles kaugemas tulevikus, misläbi võiks vähemalt esialgu kaaslaste soovi alkoholi mitte tarbida austada ja tunnustada.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: