Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kokkupuude pliiga seostub varasema menopausiga

Pliiaku.
Pliiaku. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Madalate plii tasemetega kokkupuutunud naised kogevad suurema tõenäosusega varasemat menopausi.

Uuringus käsitleti 401 Bostoni ümbruskonnas elavat naist ning töö käigus selgus, et sääreluusse kogunenud kõrgeima plii tasemega naistel algas menopaus varasemalt kui 45 eluaastat viis korda suurema tõenäosusega kui madalaimate plii hulkadega sookaaslastel.

Tegemist on esimese uuringuga, milles näidati seost varase menopausi ja pikaajalise kokkupuute vahel madalate plii tasemetega. Menopausi liigvarane algus suurendab aga paljude teiste tervisehädade, sh südamehaiguste riski.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Environmental Health Perspectives.

Uuringus võrreldi naiste menopausiiga plii tasemetega veres, sääreluus ja põlvekedras. Vastavalt sääreluu plii tasemetele jaotati naised kolme rühma ning selle käigus selgus, et kõrgeimate plii tasemetega naised kogesid menopausi keskmiselt 1.21 aastat nooremana kui madalaimate plii tasemetega suguõed. Plii tasemed veres ja põlvekedras menopausi algusajaga ei seostunud.

Teadlased ei oska anda ühest vastust, miks ainult sääreluu plii tasemed seostuvad varasema menopausiga. Üks põhjuseid võib siin olla, et plii ei jää pikaajaliselt verre ning pikaajalist kokkupuudet iseloomustab just selle metalli sisaldus luudes.

Loe lisa:
Low-level lead exposure linked to early menopause (Environmental Health News)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Environmental Health News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: