Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koopakaru geenid seati väikestest juppidest kokku

Koopakaru skelett.
Koopakaru skelett. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Priit Ennet

Teadlastel on õnnestunud teada saada, millised geenid olid enam kui 300 tuhande aasta eest Hispaanias elanud koopakarul. See on tähtis saavutus, sest nii vanu geene on nii suures ulatuses varem taastada suudetud ainult igikeltsas säilinud materjalist. DNA laguneb ajapikku, eriti sooja käes.


Rühm Saksa, Briti, Hispaania, Austraalia ja Uus-Meremaa teadlasi, sealhulgas Eesti juurtega Svante Pääbo Leipzigis asuvast Max Plancki Evolutsioonilise Antropoloogia Instituudist kirjutab nüüd Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et nad on iidse DNA taastamise võtteid veidi täiustanud. Nii et, proovidest õnnestub kätte saada ka lühemaid DNA juppe kui seni.


Hispaania koopakaru DNA'st olidki järel ainult lühikesed jupid, aga täiustatud võtete abil sai karu mitokondri DNA siiski täies mahus taastada. Taastati tõesti vaid mitokondri genoom, mis on mahult väiksem kui n-ö päris õige rakutuuma genoom, aga teadus areneb ju edasi ja üks tähtis samm selle arengu teel on jälle astutud.


Vaata veel:

Ursus deningeri genome sequenced with new method (Examiner)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: