Kuul võis kunagi olla kaksik
Meie öine looduslik valgusallikas, Kuu, on meie planeedi juurde ilmunud võib-olla hoopis muud moodi, kui viimase 40 aasta jooksul on tavaks saanud arvata.
1984. aastal jõudsid Hawaii saartel konverentsi pidanud planeediteadlased konsensusele, et Kuu on tekkinud kivipurust, mis paiskus Maa orbiidile, kui Maaga põrkas kauges minevikus kokku umbes Marsi suurune taevakeha.
Selle teooria kasuks on rääkinud põhiliselt Maa ja Kuu kivimite suur sarnasus, mis on selgunud Ameerika astronautide omal ajal hangitud sadade kilogrammide kuukiviproovide põhjal.
Kaks Ameerika teadlast, Darren Williams ja Michael Zugger, mõlemad Pennsylvania Osariigiülikoolist, käivad nüüd aga välja alternatiivse võimaluse: Maa on juba varem olemas olnud Kuu lihtsalt enda ümber tiirlema haaranud.
Täpsemalt küll on Williamsi ja Zuggeri mõttekäik natuke keerulisem kui päris lihtne: Kuu moodustas koos veel ühe kolmanda taevakehaga kaksiksüsteemi; Kuu ja ta endine kaaslane tiirutasid teineteise ümber ja kahekesi koos ümber Päikese, kuni sattusid ühel hetkel Maakera raskusvälja mõjusfääri.
Maa lahutas siis Kuu ja ta kaaslase teineteisest, võttis Kuu endale ja pillutas Kuu endise kaaslase üksipäini kosmilistesse kaugustesse.
Williams ja Zugger esitavad täpsema ülevaate oma arvutuskäigust ajakirjas The Planetary Science Journal. Nad väidavad, et nende teooria väldib üht senise kokkupõrketeooria peamist vastuolu.
Kui Kuu tekkis kokkupõrkest Maa ümber tiirlema läinud kivipurust, siis peaks ta tiirlema Maakera ekvaatori tasandil, kuid tegelikult on Kuu tiirlemistasand teine; kaasahaardeteooria lubab Kuul tiirelda ka olemasoleval tasandil.
On ka märke, et mõni muugi Päikesesüsteemi planeet on endale kaaslaseks haaranud kaksiksüsteemi ühe komponendi, näiteks Neptuun võib nii olla saanud oma suurima kuu Tritoni. On ka pakutud, et Kuiperi vöö taevakehadest on tervelt kümnendik tegelikult kaksiksüsteemid.
Williamsi ja Zuggeri väitel suutnuks Maa endale kaaslaseks tõmmata Kuust veel suuremagi taevakeha, kasvõi Merkuuri või isegi Marsi suuruse.