Virtuaalsed tüdruksõbrad tõstavad ebaterveid ilustandardeid
Tehisintellekti kiire arengu tõttu peavad naised lisaks ebamaiset ilu pakkuvatele fotofiltritele üha sagedamini rinda pistma ka meesoo salasoovidega kohanduvate virtuaalsete tüdruksõpradega. Abi on vaid inimlikust kontrakultuurist, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Tehisintellekt sünnitab ürgse disainiga inimkonnale üha uusi väljakutseid. Uue põlvkonna poistel ja noortel meestel on looduse kujundatud soo jätkamise programmi vaevatumaks täitmiseks kasutada isikupärastatud vestlusrobotid. Lisaks visuaalselt ja emotsionaalselt rikkale ekraanisuhtlusele oskavad nad ka sulnil häälel telefonis vestelda ja olla virtuaalreaalsuses inimesele partneriks. Tehisintellekti pakutavatel võimalustel on ka otsesem pahupool. Näiteks Hispaanias podiseb skandaal, kus tehisintellekti abil loodi koolitüdrukutest alastipilte.
Tehisintellekt õpib rahuldama inimese vajadusi, sest miks peaks see tegema midagi vastupidist. Tehisintellekti oskus rahuldada loodusliku paljunemise mehhanismi on sisuliselt sügavsõltuvus-tehnoloogia.
Ürgse tantsu teine osapool, uue põlvkonna tüdrukud, võitlevad ärevuse ja ebakindlusega sellises ulatuses, mida pole kunagi varem esinenud. Neid allutatakse lõputule survele, püüdes täita konkureerivate tehisintellektist tüdruksõprade kujundatud kehalisi, seksuaalse ja emotsionaalse käitumise norme. Nii väidab Briti vabakutseline naisajakirjanik Freya India artiklis "Me ei suuda võistelda TI-tüdruksõpradega".
Kuigi nartsissismi toitva pinnapealsuse tõttu pannakse ühismeediale süüks, et neiud ise on juba tõuganud noori mehi endast eemale. Päriselus ei leidu kunstlikult loodud nõuetele vastavaid meespartnereid. Nüüd on kaalukauss vajumas teisele poole, kui kättesaamatud normid rakenduvad neidudele. Võitjaid selles mängus pole, sest mõlemad arengusuunad on viljatud. Sellise Phyrrose võiduga terendab häving.
Virtuaalseid tüdruksõpru genereerivale tehisintellektile pole midagi ette heita. Masinale lisatud aru ülesanne on leida kõige-kõige rahuldavam lõpptoodang. Kellele meeldivad partneri puhul ühed või teised omadused, saab need lisada sellele kõige paremal kujul. Surve olla iga päev täiuslik on tugevamkui eales varem, tõdeb Freya.
Ta ei osuta süüdistava sõrmega meestele, vaid kasumist juhinduvale tööstusele, mis meestele meeldivat luues sätestab päris inimestele võimatud ideaalid. Seetõttu paistavad ka praeguse reaalsuse kõige ilusamad neiud kõigest keskpärastena, misläbi vihkab üha suuurem osa tüdrukutest oma välimust, kannatavad näo ja keha düsmorfia all ning teevad rekordilisel hulgal iluoperatsioone, arutleb Freya.
Teatud määral on tegemist tuttava, juba fototöötluse algusaegadel tekkinud probleemiga. Lõpuks kasvas selle ebaterve mõju sedavõrd ebaterveks, et mõnes riigis asuti meedias kujutavate naiste fotode töötlemist piirama. Seadusega saab piirata ettevõtteid. Ühismeediat kasutavad neiud neid aga ei täida, tõstes ise digitaalsete filtritega vildakaid ilustandardeid.
Nagu sellest poleks piisanud. Tehisintellektist sõber lisab meeldivuse võitlusrajale uue väljakutse. Selleks on kontakti emotsionaalne mõjusus. Suhtluse tundeelamuslik dimensioon ulatub puudutama sügavamaid emotsioone kui vaid pinnapealset ilu. Tehislik kaaslane oskab olla selle väljakutsunud inimese soovide ja reaktsioonide suhtes tähelepanelik. Õppiv masin püüab vähendada vestlustest ebamugavust ja võimendada meeldivust.
Erinevalt inimesest võtab see soovide täitmisel arvesse kõiki tema iseloomu puudutavaid nõudmisi. Püüa leida päris maailmast kriitikavaba tüdruksõpra! See olevat sama ebatavaline kui hammastega kana. Püüa leida päris maailmast tüdruksõber, kes naerab kõigi sinu naljadele ega korralda skandaali, kui satud sõprade pärast hilinema vmt! Need otsingud on viljatud. Nüüd on lahendus olemas. Pealegi hoolitseb ta enda eest ise ega küsi sinult midagi juurde.
See ei tähenda absoluutset isolatsiooni, kahe soo vahele kärisevat lõhet. Küll tähendab see, et tehislik intiimsus on siin päriselt olemas ja seda olematuks ei mõtle. Mõtlema peab nüüdisaegsete suhete sisule ja tähendusele. Näiteks vägagi lähedast virtuaalsuhet pakkuva Replika paarikümnest miljonist kasutajast on umbes pooled paarisuhtes või abielus. See võib kajastuda juba praegustes trendides – üksikvanemate arvu suurenemises ja viljakuse tehnoloogiate arendamises.
Vahest lohutab kedagi varasem kogemus. Igale tehnoloogilisele hüppele kipub järgnema populatsiooni väikese osa reaktiivne vastusamm. Näiteks kasvab nutitelefonide varjus vanamoodsate telefonide kasutajaskond. Kiirsöögi kõrvale tekkis aeglase söömise nähtus. Linnastumisele reageeriv vähemus siirdus elama maale jne. Loodetavasti leidub veel inimesi, kellele meeldib standardile vastavatest puudustest sõltumata viibida teineteise läheduses ja teha midagi inimlikku.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"