Jaava makaagid kasutavad kive seksleludena

Jaava makaak.
Jaava makaak. Autor/allikas: Theo Crazzolara/Flickr (CC BY 2.0)

Ehkki paljud makaagid mängivad kividega, patsutasid ühe jaava maakaakide asurkonna esindajad kividega oma genitaale. Rahvusvaheline teadlasrühm jägis nende pärdikute käitumist ja sai osalist kinnitust oletusele, et kivid olid makaakide jaoks masturbeerimislelud.

Erinevad objektidega tegelemine, näiteks nendega mängimine, on üsna tavaline paljudel liikidel: see aitab kaasa sensomotoorika ja kognitiivsete võimete arengule, kirjutab Tartu Ülikooli linnuökoloog ja Keskkonnaameti peaspetsialist Marko Mägi ajaveebis Zooloogid 2.0.

Tööriistade kasutamine ei ole loomade seas aga väga levinud. Kui üldse, on see seotud eelkõige toidu hankimisega. Seni ei ole aga veenvaid tõendeid, et tööriista kasutamine tõstaks isendi kohasust – teisisõnu pole tõendeid, et tööriista kasutaja ellujäämus või sigivus oleks kõrgem.

Kividega mängimine on levinud mitmete makaakide seas, seda õpitakse teineteiselt. Makaak kasutab erineva suurusega kive erinevail viisidel – hõõrub vastu maapinda, kopsib kive kokku või nopib ja kukutab kive korduvalt.

Jaapani makaakide (Macaca fuscata) kivide kasutamist on uuritud üle 40 aasta – tänaseks on teada 45 erinevat moodust kivide kasutamiseks. Novaatoris on samuti varem ilmunud näide jaava makaakide (Macaca fascicularis) kivikasutuse viisidest. Kivide loopimine on jaapani maakide seas üha levinud, eelkõige sotsiaalelt tugevate sidemetega rühmades.

Balil Ubudi saarel pärdikute kaitsealal elavaid jaava makaake toidavad kohaliku templi elanikud kolm korda päevas, sest loomi peetakse pühaks. Neil makaakidel täheldati aga üsna ootamatut kivide kasutamise viisi – makaagid patsutavad ja hõõruvad kividega oma genitaale.

Teadlasi hakkas huvitama, kas selline tegevus on seksuaalselt motiveeritud. Selleks jälgisid nad makaakide käitumist ja füsioloogilist reaktsiooni ehk peenise erekteerumist, kui loom kividega genitaali hõõrus.

Kivide kasutamine mastrubeerimiseks tundus olevat mänguline tegevus, sest maakagid teevad seda sageli. Seega võib niinimetatud sekslelu hüpoteesist lähtudes sellist tegevust tõlgendada seksleluga masturbeerimisena. Pärdikutel on teada ka teisi kividega mängimise viise, kuid teadaolevalt ei ole noil moodustel seksiga otsest seost.

Käelist masturbeerimist on lisaks inimesele täheldatud vähemalt 34 primaadiliigil. Neist 22 puhul on teada ejakulatsiooniga lõppenud mastrubeerimine, kuid pigem on masturbeerimine primaatidel juhuslik ja lõpeb harva seemnepurskega. Seega on keeruline seostada primaatide masturbeerimist orgasmiga, vähemalt mitte ejakulatsiooni mõttes.

Väga harva on masturbeerimist täheldatud emastel primaatidel, kuid rahvajutud räägivad, et emased primaadid kasutavad sekslelusid sagedamini kui isased.

Ubudi saare jaava makaagid on inimestega harjunud ja neid on suhteliselt lihtne jälgida. Nii vaadeldi 700–1000 makaagi tegemisi, kes elasid viies kuni seitsmes salgas ja filmiti tegevusi, kus makaagid kasutasid kive, sealhulgas mastrubeerimisjuhtumeid.

Kividega genitaali patsutamine või nühkimine oli ainus tegevus, mis viis erektsioonini. Noored ja täiskasvanud isased patsutasid ja nühkisid kubet oluliselt kauem, kui peenis oli erekteerunud. Seejuures pühendasid noored isased kubeme patsutamisele/nühkimisele oluliselt rohkem aega kui täiskasvanud isased.

Kividega kubeme patsutamine oli isastel seotud seksuaalse olustikuga, sest teisi kehapiirkondi puudutati kividega oluliselt vähem. Emasloomad kasutasid genitaali patsutamiseks/nühkimiseks sagedamini konarlikke kui siledaid kive.

Nähtut analüüsides järeldasid teadlased, et kogutud andmed kinnitavad osaliselt kivide kui sekslelude hüpoteesi, sest: a) kividega kubeme puudutamine ennustas peenise erekteerumist; b) patsutamine kestis kauem, kui peenis oli erekteerunud; c) noorloomad patsutasid kiviga kubet eelneva seksuaalse olustikuta; d) emased eelistasid mastrubeerimiseks teatud tüüpi kive; e) noored isased masturbeerisid kividega sagedamini kui täiskasvanud.

Teadlased ei välista, et uuritud makaakide käitumine erineb tavapärasest, sest tegu nii-öelda veidra asurkonnaga, kel on piiramatu ligipääs toidule. See aga tähendab, et asurkond ei pea kulutama aega ja energiat toidu otsimisele, mistõttu on neil tavapärasest rohkem vaba aega.

Teadlased arvavad ühtlasi, et tööriistade kasutamine on alguse saanud pelgalt mängust, mille jooksul on tööriistadel uusi otstarbeid leitud/avastatud, sel korral siis seksleluna. Sekslelude kasutamise adaptiivsus võib evolutsioonis püsida mõnu ja eneserahulduse tõttu enese premeerimise näol, nagu seda on ka teised mängulised ja seksiga seotud tegevused.

Uurimus ilmus ajakirjas Ethology.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: