Loomaaia külastajad meeldivad elevantidele
Loomaaia külastajatel on keelatud asukaid toita ja häirida, kuid mõnedele asukatele külastajad iseenesest siiski meeldivad.
Inglise teadlased on nüüd võtnud kokku enam kui saja sel teemal tehtud teadusuuringu tulemused ja väidavad muu hulgas, et külastajad mõjuvad hästi iseäranis näiteks elevantide meeleolule.
Külastajatega kohtumise toimel hoogustub ka elevantide omavaheline suhtlus , väheneb aga igavusele viitav korduvkäitumine. Selgus ka, et mida suuremat hulka külastajaid elevandid näha saavad, seda aktiivsemaks nad lähevad.
Enam kui 250 liiki hõlmanud koonduuringus ilmnes, et külastajad mõjuvad hästi soodsalt ka kakaduude omavahelisele läbikäimisele. Kaevurkakaduud hoiavad külastajarohketel päevadel oma territooriumil just inimestele võimalikult lähedale.
Külastajad paistsid hästi mõjuvat ka näiteks pingviinidele, jaaguaridele, grislidele, jääkarudele, geparditele, servalitele ja rohtlahaukuritele.
Suuremale osale vaadeldud loomaliikidest ei avaldanud külastajad siiski ei märgatavat positiivset ega negatiivset toimet.
Leidus aga ka neid, keda külastajad selgelt häirisid. Väga ei paista loomaaiakülastajad meeldivat näiteks lennuvõimetutele lindudele, kabjalistele, sõralistele, kukkurloomadele, tuataaradele ja siilidele.
Varem tehtud uuringuist on välja tulnud, et sellised loomad, kes on kiskjatele saakloomadeks, kes elavad metsas või kes on öise eluviisiga, on inimeste suhtes kõige kartlikumad.
Ellen Williams Harper Adamsi Ülikoolist ja ta kolleegid kaasasid oma uuringusse nii imetaja-, linnu- kui ka roomajaliike, kuid jätsid meelega välja ahvid ja muud primaadid, kelle külastajataluvust on loomaaedades juba päris palju varemgi uuritud – primaatidelgi tundub külastajatest pigem rõõmu olevat.
Williams ja kaasautorid kirjutavad uuringust ajakirjas Animals.