Üle poole maamuna liikidest elab maa all
Šveitsi teadlased arvutasid välja, kui suur osa Maa elustikust vajab oma elutegevuseks mulda. Ilmnes, et muld on elutähtis ligi 60 protsendile liikidest.
Paljud inimesed peavad mulda lihtsalt elutuks aineks oma jalge all. Tegelikult on muld aga kõike muud kui elutu: tuleb välja, et mullast sõltub rohkem kui poolte maailma liikide käekäik.
Sellise järelduseni jõudsid Šveitsi Föderaalse metsa-, lume- ja maastikuinstituudi teadlased eesotsas seeneökoloog Mark Anthonyga. Nad annavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes teada, et vähemalt ühes eluetapis sõltub mullast umbes 59 protsenti maamuna liike.
Varem on selliste liikide hulka hinnatud vaid korra. Tookord järeldati, et mulda vajab umbes neljandik liike. Anthony sõnul tundus see suurusjärk talle kahtlaselt väike. Seepärast võttiski tema töörühm teema põhjalikumalt ette.
Nad kogusid kokku saadaolevad hinnangud maailma üldise liigirikkuse kohta. Samuti koondasid nad andmeid bakterite, seente, taimede, putukate, imetajate ja teiste arvukamate eluvormide mitmekesisuse kohta mullas.
Kõigist uuritud elustikurühmadest sõltuvad mullast enim rõngasusside hõimkonda kuuluvad valgeliimulkased. Tegu on vihmausside väikeste sugulastega, kellest vajab mulda 98,6 protsenti liike.
Kõige vähem teevad seevastu elu jooksul mullaga tegemist imetajad. Nendest vajab elu jooksul mulda vaid umbes neli protsenti liike. Sellised on näiteks rohtlahaukurid, kes kasvatavad järglasi maa all urus.
Ülejäänud uuritud eluvormid, näiteks taimed, jäävad kahe äärmuse vahele. Ehkki paljud taimeliigid kasvavad mullas, leidub ka puu otsas elutsevaid taimi.
Mark Anthony sõnul oli mullast sõltuvaks hinnatud liikide hulk isegi tema jaoks üllatavalt suur. Ta eeldab, et kui teadlased saavad maa-all peituvate liikide kohta targemaks, võib see arv muutuda.
Uuringu rosin on tema jaoks aga mulla olulisuse määr Maa elustikule. Mulla tähtsust on selle nurga alt seni alahinnatud. Uus töö ongi nüüd veidi nagu rahvaloendus: kui selgub, et mullas elab tegelikult üksjagu rahvast, võib see looduskaitsjatelt ka senisest enam tähelepanu saada.