Teleri ees veedetud lapsepõlv võis ainevahetuse ära rikkuda
Lapseeas iga päev mitu tundi televiisori ees veetnud inimestel esineb täiskasvanueas teistest tõenäolisemalt ainevahetushäireid, leidsid Uus-Meremaa teadlased.
Praegused 45-aastased said omal ajal vanematelt pragada, et istuvad liiga palju teleri ees. Nüüd tuleb välja, et pragamine võis olla asja eest.
Uus-Meremaal asuva Otago Ülikooli teadlased Robert Hancox ja Nathan MacDonell leidsid nimelt selle kohta seose. Nad kirjutavad ajakirjas Pediatrics, et väiksena rohkem tunde teleri ees veetnud inimestel tekkis täiskasvanuna tõenäolisemalt ainevahetussündroom.
See tähendab, et inimest kimbutab mitu tervisemuret korraga. Näiteks võivad ainevahetussündroomiga inimesel olla ühtaegu kõrge vererõhk ja kõrge veresuhkur, ülekaalulisus ning paigast ära kolesteroolitase. Samal ajal esinedes võivad need suurendada südamehaiguste, dibaeedi- ja insuldiriski.
Hancocx ja MacDonell kasutasid oma töös 879 kohaliku inimese andmeid. Kõik uuritavad olid sündinud 1970. aastate alguses. Andmed pärinesid pikaaegsest uuringust, kus lapsi küsitleti telerivaatamise kohta mitu korda: viie-, seitsme-, üheksa-, 11-, 13- ja 15-aastaselt.
Tuli välja, et keskmiselt vaatasid need inimesed lapsena telerit veidi üle kahe tunni päevas. Neid, kes veetsid uuritud aastate jooksul teleekraani ees aega enim, kimbutasid 45. eluaastaks teistest tõenäolisemalt ainevahetussündroomi mured.
Samuti olid lapseeas kauem teleri ees aega veetnud inimesed tõenäolisemalt ülekaalulised, rasvunud või kehvemas kehalises vormis.
Ühtlasi ilmnes, et poisid vaatasid telerit pisut enam kui tüdrukud. Nii esines ka ainevahetussündroomi kolmandikul meestest ja vaid viiendikul naistest.
Kui aga lapsepõlve teleri ees veetnud inimene vaatas täiskasvanuna pildikasti vähem, siis see ei paistnud seost enam nõrgestavat.
Autorid möönavad, et tegu pole siiski kindla põhjuslikku seosega. Küll aga võisid teleri ees veedetud tunnid anda tervisele kaudse hoobi: laps ei kulutanud seda aega kehaliseks aktiivsuseks ega magamiseks. Samuti võis laps telerit vaadates süüa-juua suhkrusemat ja rasvasemat kraami, omandades sellised toitumisharjumused kogu eluks.
Leid on oluline, sest tänapäeva lastel möödub ekraani ees oluliselt rohkem tunde, kui nende vanematel. Millise tervisemõju istutab neisse nende istuv eluviis, näitab aeg.