Mere ääres käimine soodustab tervist

Foto: Elizeu Dias / Unsplash

Mere ääres meeldib puhata paljudele inimestele, mõni isegi elab mere ääres. Ka teadlased on nüüd lõpuks sellise puhkuse- ja elukohavaliku oma uurimistööga heaks kiitnud. Selgub, et mere ääres olek võib olla tervisele kasulik.

Sandra Geiger Austriast Viini ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid mitmelt poolt Euroopast ning Austraaliast kogutud küsitlusandmeid. Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Communications, Earth and Environment, et mere ääres elamine, aga huvitaval kombel eriti just mujal elades aeg-ajalt mere ääres käimine on seotud parema tervisega.

Iseenesest ei ole mere ja tervise seos ka arstiteaduse jaoks päris enneolematu leid. Juba 17. sajandist on teada, et inglise arstid soovitasid patsientidele mõnikord merekümblust ja mere ääres jalutamist. Möödunud sajandi tehnilised ja farmakoloogiliselt edusammud on mereraviomadused paljuski unustuse hõlma jätnud.

Geiger ja ta kaaslased küsitlesid enam kui 15 000 inimest 15 riigist, paraku sealhulgas küll mitte Eestist. Inimestelt uuriti, kuidas nad suhestuvad mitmesuguste merega seonduvate tegevustega ja milline on nende tervis. Tulemustest selgunu üllatas küsijaid endidki.

Mere läheduse ja tervise seos tuli järjekindlalt välja kõigi 14 Euroopa maa ja ka Austraalia inimeste seas. Isegi juhul, kui jäeti välja selliste tegurite, nagu jõukuse mõju, mis võivad ühekorraga soodsalt mõjuda nii tervisele kui ka mere lähedusele.

Uuringu autorid soovitavad oma tulemusi edaspidi arvesse võtta näiteks ruumilisel planeerimisel ja ühistranspordi kavandamisel, et pakkuda mere ääres elamise ja käimise võimalusi võimalikult paljudele soovijatele.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: