Ühismeediast hoidujatel paraneb tervis
Ühismeedia pakub põnevat ajaviidet ja kasulikke teabekilde, kuid tekitab ka sõltuvust ja käib isegi tervisele. Ühismeedia negatiivsete külgede leevendamiseks saame aga me igaüks ise ka midagi ära teha: veedame ta seltsis lihtsalt vähem aega.
Walesi teadlased väidavad värske uuringu põhjal, et kui inimene kärbib ühismeedia tarvitust kasvõi veerand tunni jagu päevas, tugevneb tal immuunsus ja taandub masendus.
Phil Reed ja ta kolleegid Swansea Ülikoolist värbasid uuringusse osalema viiskümmend üliõpilast, kellelt küsiti kohe alguses tervise järele, nii füüsilise kui ka vaimse, ning selgitati välja ajakulu ühismeediale.
Osalised jagati juhuslikkuse põhiselt kolme rühma. Ühtedel paluti kolme kuu jooksul tegeleda iga päev ühismeediaga 15 minutit vähem kui seni harjumuseks olnud; teistel paluti ka vähendada igapäevast ühismeedia-aega 15 minutit, kuid asendada see siis mingi kindla muu tegevusega; kolmandatel lubati jätkata vanaviisi.
Selgus, et esimesse rühma sattunuil, kes vähendasid lihtsalt ühismeedia-aega, läks immuunfunktsioon kolme katsekuuga 15 protsenti tõhusamaks; neil esines selle võrra ka vähem külmetushaigusi, grippi ja isegi nahanäsasid, paranes unekvaliteet ja kahanesid depressioonisümptomid. Ülejäänud kahel rühmal olulisi tervisemuutusi ei täheldatud.
Veel tuli välja, et esimese rühma katseisikud lühendasid tegelikult oma ühismeedia-aega nõutud 15 minuti asemel keskmiselt tervelt 40 minutit. Need, kellel lasti vanaviisi jätkata, tegelikult pikendasid ühismeedias veedetud aega keskmiselt kümne minuti võrra.
Aga mis eriti tähelepanuväärne, neil katseisikuil, kel oli palutud leida ühismeedia tarvitamisele kindel asendustegevus, oli igapäevane ühismeediaga ühenduses oldud aeg hoopis kasvanud – keskmiselt 25 minuti võrra.
Teadlased järeldavad siit, et inimeste tervisekäitumist muuta üritavates kampaaniates ei tohiks anda soovitusi asendada tervistkahjustavad tegevused millegi muuga – see võib tekitada trotsi. Pigem tasuks esitada lihsalt fakte ja lasta inimestel endal otsustada, mida nad saadud faktiteadmistega peale hakkavad.
Uuringust kirjutavad Reed ja kaasautorid ajakirjas Journal of Technology in Behavioral Science.