Linnapuud päästavad kuumalaineis elusid
Linnaloodus võib olla eluliselt tähtis. Pargid ja puiesteed ei ole mitte ainult silmale ilusad vaadata, vaid võivad säästa ka inimelusid.
Rühm peamiselt Hispaania teadlasi on välja mudeldanud, et kui Euroopa linnades oleks kaks korda rohkem puid, siis tuleks seal kuumusest tingitud liigsurmi ette ligi 40 protsenti vähem.
Tamara Iungman Barcelona Globaaltervise Instituudist ja ta kolleegid analüüsisid 2015. aasta kolmel suvekuul kogutud temperatuuri- ja suremusandmeid 93 Euroopa linna kohta, vaadates sinna juurde ka puude alla jääva maa pindala neis linnades.
Leitud seoste põhjal koostasid nad arvutimudeli, mis näitas, mis juhutuks, kui puid oleks linnades rohkem.
Selgus, et 2015. aasta juunist augustini oli vaadeldud 93 linnas kokku umbes 6700 kõrgest õhutemperatuurist põhjustatud surmajuhtumit. Mudel aga näitas, et puudealust pindala kahekordistades võinuks enam kui kaht ja poolt tuhandet neist juhtudest ära hoida.
Suvisel ajal tekib mitmel pool linnades niinimetatud kuumasaare nähtus. See tähendab, et paiguti läheb linnas temperatuur mitu kraadi kõrgemaks kui ümbritsevatel aladel, sest linnas leidub palju soojust neelavaid, tumedaid pindu. Lopsaka võraga puud aitavad kuumasaare nähtust leevendada.
Statistika näitab, et suuremates Euroopa linnades jääb puuvõrade alla keskmiselt ligi 15 protsenti maast.
Mõned linnad, nende seas näiteks London ja Barcelona on seadnud eesmärgiks tõsta puudealuse maa osakaalu lähema kümne-viieteist aasta jooksul 30 protsendini.
See plaan võib päästa nii mõnegi elu, eriti kui uskuda neid kliimamudeleid, mis näitavad kuumalainete sagenemise võimalust.
Iungman ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust ajakirjas The Lancet.