Eksoplaneet liugleb aegamisi tulise huku poole
Astronoomid annavad teada, et meist umbes 2600 valgusaasta kaugusel Luige tähtkujus on üks planeet aegamööda oma tähesse langemas.
Praegu tiirutab ta tähele juba kaheksa korda lähemal kui Merkuur Päikesele, ja kindel on, et ühel kaunil päeval ta tähe sisse kukub.
Kunagi varem ei olegi astronoomid nii kindlal langemiskursil olevat planeeti mõne hilisesse arengujärku jõudnud tähe juures tuvastanud.
Arvatakse, et kunagi kauges tulevikus võib ka meie Maakera samamoodi Päikesesse sattuda, kui Päike punaseks hiidtäheks paisub.
Planeet nimega Kepler-1658b on Jupiteri-tüüpi gaasikera, mis teeb tiiru tähe ümber vähem kui kolme päevaga.
Shreyas Vissapragada Ameerika Ühendriikidest Harvadi-Smithsoni astrofüüsikakeskusest ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Astrophysical Journal Letters, et planeedi tiirlemisperiood lüheneb umbes 131 millisekundi võrra aastas. See viitabki samas ka tähele lähenemisele.
Kui lähenemine praeguses tempos jätkub, siis põrkab planeet tähega kokku vähem kui kolme miljoni aasta pärast.
Täht on praegu oma arengus jõudnud järku, kus ta päris suureks hiiglaseks muutumise eel on juba hakanud paisuma ja helenema.
Planeedi orbiit lüheneb aga loodejõudude mõjul. Need on samalaadi gravitatsioonilist päritolu jõud, mis meie planeedi meredes tekitavad tõuse ja mõõnu. Samuti on teada, et just loodejõudude toimel kaugeneb Kuu aegamööda Maast; seega võib nende jõudude toime olla nii lähendav kui ka kaugendav, olenevalt olukorrast.
Kepler-1658b oli muide üleüldse kõige esimene planeet, mis kosmoseteleskoop Kepleri vaatlusandmete põhjal aastal 2009 planeedikandidaadina arvele võeti, aga kaua aega valdasid teadlasi tema planeetsuse suhtes kahtlused, kuni alles aastal 2019 tuli lõplik kinnitus, et ta tõesti planeet on.