Lähedane tavatäht on osutunud musta augu kaaslaseks

Foto: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

Astronoomid on avastanud musta augu, mis on Maale lähemal kui ükski teine seni teada must auk.

Tegu on seejuures passiivse musta auguga, mille juurest ei lähtu tugevat kiirgust, sest temasse ei lange suures koguses kiirenevalt liikuvat ainet, mis sellist kiirgust kiirgaks; selle võrra on auku olnud ka raskem tuvastada.

Kareem El-Badry Ameerika Ühendriikides Massachusettsis Cambridge'is tegutsevast Harvardi-Smithsoni astrofüüsikakeskusest leidis koos kolleegidega musta augu meist umbes 1600 valgusaasta kauguselt Maokandja tähtkujust.

See auk on seega umbes kolm korda lähemal kui kauguselt järgmine teadaolev must auk, mis on aktiivne — kiirgab röntgenkiiri, ja asub Ükssarviku tähtkujus.

Uue musta augu avastamiseni viisid tema kaaslastähe vaatlused, millest võis märgata, et täht liigub just nii, nagu tiirleks ta mõne endast palju suurema massiga, kuid nähtamatuks jääva keha ümber.

El-Badry ja kaasautorid väidavad Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas, et Hawaii saarel Mauna Kea mäel asuva teleskoobiga Gemini North kogutud vaatlusandmete ja nende analüüsi põhjal on peaaegu ühemõtteliselt kindel, et tegu on tõepoolest musta auguga.

Varem on teised teadlased teatanud veel lähedasema võimaliku musta augu avastamisest, kuid see osutus täpsemal vaatlusel siiski kaksiktähesüsteemiks.

Teadlased panid avastatud mustale augule nimeks Gaia BH1. Selle mass on umbes kümme Päikese massi ja täht, mis ta ümber tiirleb, on umbes Päikese suurune.

Täht on mustast august umbes sama kaugel kui Maa Päikesest; süsteem meenutab seega natuke justkui Päikesesüsteemi, milles Päikese asemel on must auk ja Maa asemel Päike.

Kuidas selline süsteem on tekkida saanud, on küsimus, mis pakub teadlastele mõtteainet, sest täht, millest must auk on tekkinud, pidi olema vähemalt 20 Päikese massiga ja kasvama mõneks ajaks nii hiigelsuureks, et oleks oma kaaslastähe endasse neelanud.

Kui edaspidi peaks selguma, et mustade aukude kaaslasteks ongi tihtilugu täiesti tavalised tähed, siis peavad teadlased mustade aukude tekkimise mudeleid kindlasti kohendama.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: