Kooliõpilaste sooline hindelõhe on süsteemne nähtus
Tüdrukud saavad koolis paremaid hindeid kui poisid – ka juhul, kui teadmised on võrdsed. Itaalia teadlased selgitasid oma uuringus välja mõned selle ilmingu põhjused.
Ilaria Lievore ja Moris Triventi Trento Ülikoolist võtsid ette ligi 40 000 õpilase tulemused standardiseeritud keele- ja matemaatikatestides ning kõrvutasid neid samadele õpilastele antud tunnihinnetega.
Õpilased olid kümnendast klassist, vanuses 15-16 aastat. Standardtestid olid üleriigilised ja nende hindamine anonüümne.
Standardtestide tulemused olid nagu ikka, keele alal paremad tüdrukutel ja matemaatika alal paremad poistel. Igapäevases koolitöös aga said tüdrukud poistest keskmiselt paremaid hindeid nii keeles kui ka matemaatikas.
Lievore ja Triventi analüüsisid andmeid keerukate statistiliste meetoditega ja jõudsid tõdemuseni, et kui poiss ja tüdruk valdasid ainet ühesugusel tasemel, siis tavaliselt sai tüdruk natuke parema hinde.
Seejärel asusid teadlased otsima soolise hindelõhe seoseid mitmesuguste oluteguritega nagu kooli suurus ja tüüp, klassi suurus ja sooline koosseis, õpetaja sugu ja vanus.
Mõju tundus olevat ainult kahel uuritud teguril – ja ainult matemaatikas. Suuremates klassides oli matemaatika hinde lõhe laiem. Tehnilise ja akadeemilise suunitlusega koolides oli lõhe laiem kui kutsekoolides.
Autorid kirjutavad nüüd ajakirjas British Journal of Sociology of Education, et tüdrukute õpitulemuste kõrgem hindamine on nende uuringu järgi süsteemne nähtus: see ei põhine ühel konkreetsel häirel, vaid on juurdunud koolisüsteemis kui tervikus.
Autorite sõnul on võimalik, et õpetajaid mõjutavad hindamisel tüdrukute seas levinud iseloomujooned nagu malbus ja korralikkus. On ka võimalik, et õpetajad annavad tüdrukutele matemaatikas natuke kõrgendatud hindeid selleks, et neid julgustada ja nende enesehinnagut tõsta.
Lievore ja Triventi väidavad, et poiste vastane kallutatus on Itaalia koolides märkimisväärne ning sel võib olla ka kaugeleulatuvaid tagajärgi õpilaste edasisel haridusteel.
Tüdrukute kõrgemat hindamist on täheldatud ka muudes Euroopa maades, kuid teistes maades võivad põhjused olla ka pisut teised.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Vaata ka uudisest ajendatud Terevisiooni saatelõiku, kus soolisest hindelõhest jagab mõtteid Tallinna Prantsuse Lütseumi sotsiaalainete õpetaja Liis Reier. Küsib Katrin Viirpalu.