Eesti kasutab uusi koroonavaktsiine vaid tõhustusdoosideks
Eestisse jõudnud omikronivariandi suhtes kohaldatud koroonavaktsiine hakatakse kasutama vaid tõhustusdoosi tegemiseks. Terviseameti peaspetsialisti Kerli Reintamme sõnul kaitsevad raske haigestumise ja haiglasse sattumise eest endiselt aga ka algse koroonatüve vastu loodud vaktsiinid.
Ravimifirmad on hakanud praeguseks tootma koroonavaktsiine, mis on mõeldud algse Wuhani tüve asemel maailmas eri aegadel valdavad olnud BA.1, BA.4 ja BA.5 koroonaviirus variantide vastu. Praegu moodustab BA.5 variant kõigist maailmas järjestavatest SARS-Cov-2 viirustest ligi 80 protsenti.
"Vanad vaktsiinid kaitsevad raske haigestumise eest ja hospitaliseerimise eest. Uued bivalentsed vaktsiinid pakuvad nüüd selle omikroni BA suhtes veel paremat kaitset, mis puudutab rasket haigestumist ja hospitaliseerimist," sõnas Reintamm saates "Terevisioon". Lisaks pakub uus bivalentne vaktsiin kaitset Wuhani tüve ja algse Covid-19 vastu.
Sellegipoolest kasutatakse Eestis esmaseks vaktsineerimiseks vaid vanu ehk algse koroonatüve vastu suunatud vaktsiine. "Meil puuduvad praegu kliinilised andmed ja uuringud, et see [BA.5 vaktsiin] on näidustatud esmase vaktsineerimiskuurina," põhjendas peaspetsialist.
Tõhustusdoosina pakutakse praegu Pfizeri uut vaktsiini, mis on kohandatud omikroni BA.1 variandi suhtes. Ühtlasi on Eestisse saabunud ligi 19 000 doosi omikron BA.1 tüvele kohandatud bivalentseid Moderna vaktsiine. Tõhustusdoosiks saab valida ka originaalse tüve suhtes kohaldatud monovalentse vaktsiini.
Euroopa ravimiamet andis hiljuti soovituse anda müügiluba ka BA.4 ja BA.5 suhtes kohaldatud vaktsiinile. Kuigi neid on juba suuremas koguses toodetud, pole need veel Eestisse jõudnud. "Tähtis pole õige vaktsiini valimine, vaid vaktsineerimise õige ajastamine – enne respiratoorsete haiguste hooaja algust. [...] BA.5 vaktsiini ootama jääda ei tasu, sest nii BA.1 suhtes kui ka originaaltüve ja BA.5 suhtes kohaldatud vaktsiin pakuvad kaitset raske haigestumise ja hospitaliseerimise vastu," rõhutas Reintamm.
Teise tõhustusdoosi võiksid tema sõnul eeskätt teha üle 60-aastased eakad ja riskirühma kuuluvad enam kui 12-aastased inimesed.
Üldiselt on olnud Eestis Covidiga nakatumine languses, ent seoses kooli algusega on hakanud viiruse levik taas laienema. "Hetkel [näeme nakatumist enim] vanemaealiste seas, sest neid me kõige rohkem testime. Eelmisel nädalal tuvastati uusi juhtumeid enim ka noorte seas, mis oli uues koolialguse kontekstis oodatav," sõnas Reintamm.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa