Viimasel ajal koorub ainult emaseid kilpkonni

Foto: Matthew Paulson/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Floridas asuva kilpkonnahaigla sõnul on kõik nende viimase nelja aasta jooksul testitud kilpkonnad olnud eranditult emased. Teadlaste sõnul on selle taga kliimamuutus.

Viimased neli suve olid ajaloo kuumimad. Kui inimesele võib kuum rannaliiv tähendada mõnusat suvepuhkust, siis merekilpkonnadele teeb see karuteene. Peale seda, kui nad oma munad liiva sisse munevad, sõltub tulevaste kilpkonnade sugu liiva temperatuurist, vahendab Business Insider.

Kõigi maailma merekilpkonnaliikide seas on isaseid juba praegu vähem. Keskmiselt võib iga kümne emase kohta alles olla üks isane. Mida kuumemaks muutub rannaliiv, seda ahtamaks jääb edaspidi uute isaste juurdekasv.

USA riiklik ookeani ja atmosfääri administratsioon seab mereliiva temperatuuri piiri 31 kraadi peale. Sellisesse või veel kuumemasse liiva munetud munadest kooruvad emased kilpkonnad.

Florida Keysil asuva kilpkonnahaigla juhataja Bette Zirkelbachi sõnul on noori kilpkonni uurivad teadlased muutust märganud. Viimase nelja aasta jooksul pole nad töö käigus leidnud ühtki kilpkonnapoissi.

Sama nähtust on täheldatud maailmas mujalgi. Näiteks olid nelja aasta eest Ida-Austraalias 99 protsenti uuritud klipkonnadest emased.

Asjatundjad pole sellise suundumuse mõju suhtes päris ühel meelel. Kui nii edasi läheb, jääb mõne sõnul maailmas aastakümnete pärast isakilpkonnadest ohtlikult puudu. Nii võib nende geenipagas jääda sedavõrd vaeseks, et liik ei tule enam toime.

Mõned pole aga kindlad, kui palju peaks üldse asurkonnas emaseid ja isaseid kilpkonni olema. Olukord, kus pesakonnast koorub 90 protsenti emaseid, on täiesti tavaline. Munade viljastamiseks võib siis piisata vaid mõnest isasest. Emakilpkonnade ülekaal võib sel juhul olla evolutsiooni kavalus, et asurkond ohtu ei satuks.

Olgu sellega kuidas on, kliimamuutus survestab merekilpkonni igal juhul. See toob kaasa rohkem torme, mis võivad hauduvad pesakonnad minema pühkida. Samuti võib kerkiv merevesi pesad lihtsalt üle ujutada.

Teadlaste sõnul saab inimene olukorda parandada sellega, et jätab rannaalad arendamata. Kuuma päeva rannas ei pea veetma uhiuues hotellis, vaid võib ka lihtsalt rannaliival logeleda ja veemõnusid nautida.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: