Nädala liikuvusaktiivsuse võib kätte saada ühe päevaga

Foto: CC BY-NC-ND 2.0/Flickr.com

Seda, et sport on tervisele kasulik, teavad juba lapsedki. Märksa keerulisem on aga küsimus, kui sageli end liigutada, et püsida toonuses, olla tervislik ja elada pika eani. Värske uuring vihjab, et aja nappusel piisab ka juba nädalavahetusel agaramalt liigutamisest.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab, et täiskasvanud peaksid iga nädal liikuma 150-300 minutit mõõduka intensiivsusega. Kui aga teha jõulisemat trenni, siis piisab 75-150 minutist. Vahel võib aga olla keeruline leida aega, et treening oma päevakavva mahutada. Seda just töönädala sees.

Hiljutises uuringus analüüsisid teadlased aastatel 1997-2013 kogutud enam kui 350 000 inimese andmeid. Andmeid uurides tekkis teadlastel huvi, et kui soovitatud treeningkoormus saadakse kätte, siis kas on vahet, millal ja kui sageli trenni teha ja kas see mõjutab kuidagi suremust. Ehk siis, kas piisab, kui inimene teeb trenni ainult näiteks nädalavahetustel, mil paljudel tööinimestel on veidi enam vaba aega. Või on parem jagada kehaline aktiivsus eri päevade vahel laiali.

Selgus, et ei olegi vahet, kas teha trenni ainult nädalavahetusel või hajutada treeningkoormus rohkemate nädalapäevade vahel. Uuringu autorite sõnul näitavad tulemused, et inimesed, kes on füüsiliselt aktiivsed, surevad enneaegselt tõenäoliselt hiljem kui inimesed, kes enda keha kuigipalju ei liiguta. Seda olenemata sellest, kas nad teevad trenni ainult nädalavahetusel või sagedamini. 

Oluline on saada kätte soovitatud aktiivsuse tase, sest just siis on teadlaste sõnul treeningu kasulikkus kõige selgemini näha. Iga nädal piisavalt liikudes on õnnelikud nii meie süda, keha kui ka vaim.

Kokkuvõtteks kinnitavad tulemused seda, mida me tegelikult juba lapsest saadik teame: liikumine on tervisele hea ja selle piisav harrastamine aitab meil kauem elada.  

Inimesed, kellel on töönädala sees raske aega leida kehaliseks tegevuseks, võivad rõõmustada, sest piisab ka, kui trenni ainult nädalavahetusel teha.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: