Ligi 90 protsenti Eesti inimestest tarbib liiga palju soola

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel võiksid naised tarbida maksimaalselt viis grammi ja mehed kuus grammi soola päevas.
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel võiksid naised tarbida maksimaalselt viis grammi ja mehed kuus grammi soola päevas. Autor/allikas: mkupiec7 / Pixabay

Soola liigtarbimine võib viia tõsiste terviseprobleemideni. Suur osa eestimaalastest saab aga toidu ja joogiga liiga palju soola, selgub Tervise Arengu Instituudi uuringu vaheraportist.

Tervise Arengu Instituut uurib Eesti rahvastiku soolatarbimist, mille tulemusel valmib juunikuus põhjalik ülevaade elanikkonna soola tarbimisest. Samuti esitavad teadlased tõenduspõhised ettepanekud soola tarbimise vähendamiseks.

Praeguseks selgunud esmased tulemused näitavad, et soovituslikust normist rohkem tarbib soola ligi 90 protsenti eestimaalastest. Samal ajal on inimeste hinnang oma soolatarbimisele oluliselt optimistlikum: just õiges koguses tarbivad enda arvates soola kaks kolmandikku vastanutest.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel võiksid naised tarbida maksimaalselt viis grammi ja mehed kuus grammi soola päevas. Tervise Arengu Instituudi vanemteadur Anu Aaspõllu rääkis, et viis grammi soola on üks teelusikatäis, mida keegi korraga ilmselt sisse ei söö. Enamasti saame selle koguse toidu ja joogiga. Kui kohvi või tee sisse paneme suhkrut, siis soola võime saada näiteks mineraalveest.

Liigne sool koos ebatervislike eluviisidega on riskitegur näiteks südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi ja vähi tekkimisel. Samuti on seos olemas ka kõrgema vererõhuga ja see tugevneb vanusega.

Eurostati 2018. aasta andmetest selgub, et kõrgvererõhutõve suremuskordaja on Eestis Euroopa kõrgeim. Kokku sureb sellesse 100 000 elaniku kohta 22,4 inimest. Kuna kõrgvererõhu ja suure soola tarbimise seost on näidatud, siis sealt tulebki probleem esile. "Kontrollides toitumist saame riski tõve kujunemiseks vähendada, surma vähendada ja tegelikult vähendada ka tervishoiukulusid," lausus Aaspõllu.

Vanemteaduri sõnul on uuring oluline seetõttu, et tulemused annavad suunise, kuidas võiksid inimesed edaspidi käituda, aga millele võiks ka riik tähelepanu juhtida. Näiteks saaks tema sõnul inimesi koolitada või tõsta teadlikkust kampaaniate abil. Samuti võiksid tootjad üle vaadata oma valmistoodete soolasisalduse.

Möödunud kevadel alustatud uuringus on seni osalenud 400 inimest üle Eesti. Lähinädalatel on eesmärk kaasata juhuvalimi teel veel 200 inimest. Uuringusse kaasatakse Eesti inimesi vanuses 25–64 eluaastat. Osalejatelt kogutakse vere- ja uriiniproovid, mõõdetakse pikkus, kehakaal ja vererõhu näitajad. Uuringus osalejad täidavad ka toidupäeviku ja küsimustiku, mis kaardistab tervisekäitumist ja hoiakuid soolatarbimise suhtes. Lõplikud tulemused selguvad juunikuuks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: