Ahvenast tegi pimeduse printsi tema geenivalik

Huumusrikka järve elanik: väga tumeda värvitooniga ahven.
Huumusrikka järve elanik: väga tumeda värvitooniga ahven. Autor/allikas: Anti Vasemägi

Eesti Maaülikooli teadlased koostöös Rootsi ja Soome uurijatega järjestasid enam kui 30 ahvena genoomi, et mõista paremini äärmuslike keskkonnatingimustega kohastumise molekulaarset tagapõhja. Selgus, et elu pimedas järvevees on ahvenal muutnud just geenide reguleerimisega seotud piirkondi.

Uuringut juhtinud EMÜ vesiviljeluse õppetooli vanemteaduri ja Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikooli professori Anti Vasemägi sõnul on tegemist maailmas ainulaadse uurimusega, mille käigus kirjeldati üle 800 000 üksiku nukleotiidi polümorfismi (geneetiline iseärasus, toim) Eesti, Soome, Rootsi ja Leedu järvedest pärit ahvenatel.

Ahven on üks väheseid kalu, kes on võimeline edukalt paljunema tumedaveelistes happelistes raba- ja metsajärvedes, kus teised kalaliigid ellu jääda ei suuda. "Genoomide võrdlus võimaldab leida need kromosoomi piirkonnad, mis on suure tõenäosusega mõjutatud loodusliku valiku poolt ning kindlaks teha geenid, mis võimaldavad ahvenal olla pimedate ja happeliste vete ainuvalitseja," selgitas Vasemägi.

Avaldatud töö üks autoritest, maaülikooli vesiviljeluse õppetooli teadur Kristina Noreikiene rõhutas, et eeskätt tänu järjestamistehnoloogiate arengule on praegu võimalik kiiresti leida kümnete tuhandete geenide seast just need geenivariandid, mille sagedus on loodusliku valiku tulemusena kiiresti tõusnud.

"Kokku avastasime sadu genoomipiirkondi, mis sisaldavad loodusliku valiku jälgi," rääkis Noreikiene. Kõige sagedamini esines neid geenide avaldumist reguleerivates piirkondades, mis kinnitab nende olulist rolli evolutsioonis. Noreikiene sõnul on regulatoorsete järjestuste tähtsust liikide kujunemisel ennustatud inimese ja šimpansi valke kodeerivate järjestuste äärmise sarnasuse alusel juba enam kui 45 aastat tagasi.

Uuringus osalenud Maaülikooli vesiviljeluse õppetooli juht, professor Riho Gross lisas, et düstroofsetes ehk huumustoitelistes järvedes valitseb juba mõne meetri sügavusel peaaegu pilkane pimedus. Seal nimelt ei suuda lühema lainepikkusega valgus tungida läbi tumeda vee.

"Mõnevõrra üllatuslikult ei avastanud me tugevaid valiku jälgi geenides, mis kodeerivad valgussignaali neeldumise ja töötlemisega seotud protsesse. Näiteks opsiinide puhul, mis toimivad valgustundlike elementidena silma võrkkestas, ei leidnud me tõendeid, mis viitaksid nende erilisele rollile kohanemisel spetsiifiliste valgusoludega," selgitas Gross.

Kuulma järve huumusrikas vesi. Autor/allikas: Ants Vasemägi

Lisaks valgustingimustele muudavad huumusele iseloomulikud ained ka vee happelisust, mineraalainete kättesaadavust ning paljusid teisi vee keemilisi ja füüsikalisi omadusi. "Seega ei olnud päris ootamatu, et tugevaid valiku mustreid esines mitmetes geenides, millel on oluline roll kaltsiumi-, kaaliumi-, naatriumi- ja muude ioonide transpordil ning pH tasakaalu regulatsioonil," ütles ta.

Gross lisas, et mõned aastad tagasi mõõdeti ahvena mõju huumuserikaste järvede metaaniringele. Tookord avastati, et ahven võib toiduahela muutuste kaudu vähendada metaani eritumist järvest atmosfääri ligi kümme korda.

Kuna metaan on süsihappegaasist märksa suurema mõjuga kasvuhoonegaas, on ahvenal seega oma roll ka kliimamuutuse vähendamisel. "Just seepärast on oluline mõista ahvena kohastumiste molekulaarseid mehhanisme tumedaveelistes järvedes, kus ahven on sageli ainus kalaliik ning metaani eritumine eriti märgatav," selgitas ta.

Lõpetuseks ütles Vasemägi, et käimas on mitmed jätku-uuringud, mille eesmärk on paremini mõista loodusliku valiku all olevate geenivariantide talitlust ja rolli ahvena kohastumisel. "Läbiviidud uuring näitas meile veenvalt, et liikide kohastumine äärmuslike keskkonnatingimustega on oma olemuselt mitmetahuline ja kompleksne protsess," sõnas ta.

Vasemägi lisas, et kuigi ahven on üks tavalisemaid kalaliike Eestis, vajavad paljud genoomi talletatud mustrid ning geenide ja ökoloogia seosed veel selgitamist: "Töö ligikaudu miljard nukleotiidi sisaldava pusle kallal igatahes jätkub."

Mustahven mõõtlaual. Autor/allikas: Ants Vasemägi

Uuring ilmus ajakirjas Molecular Ecology.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: