Juba väikesed lapsed hindavad head nalja

Foto: Daniel Thomas/Unsplash

Huumor on üldinimlik nähtus; juba väikesed lapsedki kõhistavad tihtilugu naerda, mõistavad ja teevad nalja.

Rühm peamiselt Briti teadlasi eesotsas Elena Hoickaga Inglismaalt Bristoli Ülikoolist on nüüd lähemalt välja uurinud, millises eas lapsed missugust laadi huumorit taipama ja harrastama hakkavad.

Nad otsisid Suurbritanniast, Ameerika Ühendriikidest, Austraaliast ja Kanadast välja ligi 700 last vanuses vastsündinueast neljanda eluaastani ja palusid nende vanematel vastata paarikümnele asjakohasele küsimusele.

Selgus, et noorim iga, mil lapsel huumorimeel avaldus, oli umbes üks kuu. Kahe kuu vanuses mõistsid nalja juba pooled lapsed. Üheteistkümnes elukuu osutus aga teetähiseks, mil pooled lapsed teevad juba ka ise nalja.

Kui aga laps juba nalja teeb, siis teeb ta seda tihti; uuringus selgus, et tervelt pooled lapsed olid naljatlenud küsitluse täitmise ajale eelnenud kolme tunni jooksul.

Teadlased eristasid 21 lapsehuumori tüüpi. Alla aasta vanused lapsed oskasid hinnata eelkõige füüsilist, visuaalset ja auditiivset nalja. See võis väljenduda muu hulgas millegi peitmises ja näitamises, kõdis, naljakates nägudes ja häälitsustes või esemete mittesihipärases kasutamises, näiteks tassi asetamises pealaele.

Üheaastased ja vanemad lapsed hoomasid juba selliseid nalju, mis kaasasid aktiivselt ka teisi inimesi ja eeldasid selle võrra suuremat sotsiaalset adaptatsiooni. Nende naljade hulka käis näiteks õrritamine ja hirmutamine, aga ka tabuteemade puudutamine. Lastele tegi nalja ka kellegi jäljendamine, näiteks mõne looma moodi käitumine.

Kolmeaastased lapsed paistsid juba päris teadlikult sotsiaalsete normidega mängivat, näiteks ütlesid nalja pärast niinimetatud rumalaid sõnu. Nad tegid krutskeid, mängisid vingerpussi ja ilmutasid ka sõnamängude mõistmise algeid.

Hoicka ja kaasautorid tõdevad ajakirjas Behavior Research Methods, et huumor on keerukas nähtus, mille tajumine lapse esimestel eluaastatel jõudsalt areneb. Huumorimeele arengut on nende sõnul tähtis mõista, et mõista paremini ka laste üleüldist vaimset ja sotsiaalset arengut.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: