"Kaduva maailma lävel"| Lendorav

Zooloog Uudo Timm jutustab, miks sõltub lendorav just jämedate või väga vanade puudega metsadest ja kuidas lendorava kaitsmine päästab tegelikult hulgaliselt teisi ohustatud liike.

Lendorav on öise eluviisiga pisike loom, kes elab Eestis vaid Virumaa vanades metsades, kus leidub piisavalt õõnsustega haavapuid. "Kui õnnestub teda näha, siis tema suurtesse silmadesse võib armuda ja minuga ilmselt nii ongi juthunud kunagi," ütleb Timm.

Zooloogi sõnul on lendorav kujunenud looduskaitse sümboliks heas ja halvas mõttes. "Heas mõttes seetõttu, et lendoravaga ühes elupaigas elavad teised vana metsaga seotud liigid, kes on ökoloogilise tasakaalu jaoks väga olulised," märgib ta. Halvas mõttes on Timmi sõnul lendorva kaela veeretatud ühiskondlikke muresid nagu tühjenevad maakohad.

Nagu inimlapsed tahavad suureks saades vanematest lahku kolida, vajavad ka noored lendoravad zooloogi sõnul vaba eluruumi. Paraku sobib lendoravale ainult vanade haabadega kuusesegamets, mida Eesti looduses ihaldab puidu eesmärgil ka inimene.

Timmi sõnul pole Eesti metsamajandust seni loodusega arvestanud. "Seetõttu on ühelt poolt jäänud sobivat elupaika lendoravale väheks. Teiselt poolt, mis on veelgi suurem probleem: need elupaigad, sobivad elupaigalaigud on üksteisest isoleeritud lagedate alade, sealhulgas ka lageraietega," selgitab ta.

Looduskaitsetöö pingutused on lendorava arvukuse languse praegu pidurdanud ja väikese imetaja leiukohti on nüüd madalseisust rohkem.

Loodusarja "Kaduva maailma lävel" peategelased on Eestimaa looduse ohustatud liigid, mis on ETV eetris kolmapäeviti kell 20.05.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: