Vaata enne tele-eetrit: "Maailma kõige targem rahvas" avaosa

Maailma kõige targema rahva tegemine ja tugeva õppimisvundamendi ehitus algab enne kooli. Nii on eksperimendisaate "Maailma kõige targem rahvas" uue hooaja avasaate katsejänesed päris pisikesed õppijad – katsetes osalevad 4–5-aastased lasteaialapsed.

Sel korral näeb saates kahte eriilmelist katset, kust võtavad osa Kiili lasteaia ja Laagri Veskitammi lasteaia väikesed huvilised koos lapsevanematega.

Esimene eksperiment uurib lähemalt, mis asi on eneseregulatsioon – kas see on arendatav ning miks ja kuidas eneseregulatsiooniga tööd tuleb teha, ka kõige pisemate puhul. Hariduspsühholoogid Kati Aus ja Grete Arro tõdevad, et kui inimesed oma käitumist ei reguleeriks ning igal impulsile järele annaksid, oleksime tõenäoliselt üsna pea vanglas ja õnnetud.

Eneseregulatsioon puudutab pea kõiki tahke meie igapäevaelust, alustades tarbimisharjumustest kuni lähisuheteni välja. Just sellepärast on oluline teadvustada, et eneseregulatsioon on väga hästi treenitav. Esimene katse uurib, kas selle vundamendi ladumine saab alata juba lapseeas.

Avaosa teine esperiment on tänavuse hooaja mastaapseim ja viidi läbi kahe kuu vältel kaheksa Harjumaa perega. Nimelt uuris see mis on arvutaju ja kuidas seda arendada. Teadlaste sõnul saavad paljud kooliaegsed probleemid matemaatikaga alguse juba lapseeas puudulikult arendatud arvutajust. Kuidas teha päris pisikesed põnnid arvudega sõbraks, aitavad välja selgitada TLÜ matemaatika didaktikud Jüri ja Marina Kurvits.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: