Kujutlus libauudiste laiast levikust on liialdatud

Foto: Max Muselmann/Unsplash

Kes on vähegi uudiste ja arvamuste voogu jälginud, see on tähele pannud, et viimastel aastatel on suureks mureks peetud libauudiste levikut. Mõnikord jääb mulje, et libauudiste pärast on maailm hukka minemas.

Nüüd aga on rühm Ameerika teadlasi teinud uuringu ja väidab, et libauudiseid ei tarbitagi nii hullumeelses koguses, kui seni on kardetud.

Jennifer Allen Massachusettsi Tehnikainstituudist, Duncan Watts Pennsylvania Ülikoolist ja nende kolleegid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et ameeriklaste uudistetarbest moodustavad libauudised ainult 0,15 protsenti.

Teadlased määratlesid libauudise oma uuringu tarbeks kui eksitavat või valelikku informatsiooni sisaldava teabe, mida pakutakse välja kui õiget uudist.

Nad analüüsisid andmeid selle kohta, kuidas ameeriklased nutitelefoni jälgivad, interneti sirvivad ja telerit vaatavad.

Analüüsist selgus, et uudisliku info ammutamisele kulutavad ameeriklased ainult 14,2 protsenti kogu meediale pühendatud ajast.

Uudisteavet hangivad nad aga televisiooni kaudu umbes viis korda rohkem kui internetist.

Nii söandavad Allen, Watts ja kaasautorid oletada, et kui ühiskonnas on levinud väärarusaamu ja teravnenud polariseerumus, siis on need nähud vahest siiski sugenenud pigem kas tavaliste uudiste jälgimisest või hoopiski igasuguste uudiste jälgimata jätmisest.

Nad rõhutavad siiski, et libauudised on sellegipoolest ikkagi mure, millele tuleb vajalikku tähelepanu pöörata.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: