Psühhedeelseid seeni süstinud mehe veenidest sai tervist ohustav kasvuhoone

Tegu pole esimese teadaoleva seente süstimise juhtumiga.
Tegu pole esimese teadaoleva seente süstimise juhtumiga. Autor/allikas: Dominic Milton Trott/Flickr (CC BY 2.0)

Katse endale psühhedeelsetest seentest keedetud tõmmist veeni süstida oleks ühele Ameerika mehele äärepealt elu maksnud, kirjutavad meest aidanud arstid oma värskes raportis. Tõmmisega veenidesse jõudnud spoorid hakkasid mehe veres kasvama. Pärast kuu aega kestnud haiglaravi on mees siiski endiselt elus.

Arstide raporti järgi tõid 30-aastase mehe erakorralise meditsiini osakonda ehk EMO-sse tema pereliikmed. Varem oli tal diagnoositud bipolaarne häire ja uimastisõltuvus, kuid pere sõnul jättis mees viimasel ajal nende raviks mõeldud rohud võtmata, vahendab Gizmodo.

Ravimite võtmise asemel otsis ta võimalusi omal käel enda depressiooni ja sõltuvust ravida. Nii avastas mees muu hulgas uuringu, mis väitis, et psühhedeelsetest ainetest, nagu seentest ja LSD-st, on tema murede vastu mõningal määral abi.

Mõned päevad enne EMO-sse sattumist otsustas mees seente kasuks ja püüdis neist keeta tõmmist või seeneteed, nagu ta ise ütles. Ta filtreeris tõmmise läbi vatitampooni ja süstis seda endale veeni. Peagi pärast süstimist tekkisid tal letargia, kollatõbi, kõhulahtisus ja iiveldus ning hakkas verd oksendama.

Haigla intensiivravi osakonda jõudmise ajaks olid mehel mitu elundit üles ütlemise äärel, sealhulgas kopsud ja neer. Mehega tehtud testid näitasid, et tema veres olid korraga nii bakteri- kui ka seenenakkus. See tähendas, et süstitud seened toitusid nüüd sõna otseses mõttes mehest endast ja kasvasid tema veenides. 

Muude ravivõtete hulgas tegid arstid seepeale mehele intensiivse antibiootikumide ja seenevastaste ravimite kuuri. Kaheksa intensiivravi päeva ja ühtekokku 22 haiglas veedetud päeva pärast oli haige jälle jalul. Arstid lugesid haigusloo lõpetatuks, ent mehe ravi jätkus pika mikroobivastase kuuriga.

Nüüd avaldasid arstid haigusloo põhjal esmase raporti. Raporti kaasautori St. Josephi haigla ja meditsiinikeskuse psühhiaatri Curtis McKnighti sõnul pole tegu esimese teadaoleva seente süstimise juhtumiga. Raportit koostades kaevasid arstid välja 1985. aastal avaldatud raporti, kus mainiti kaht sarnast juhtumit. Nagu äsja, oli ka 35 aasta eest juttu 30-aastasest mehest, kes hakkas seente süstimise järel oksendama ja ilmutas muid sümptomeid. Toonane seenesüstija paranes arstiabi saades kiiresti.

McKinght ja kaasautorid märgivad, et ohutul moel manustatud psühhedeelsetel seentel võib tõesti olla potentsiaali depressiooni ja sõltuvushäirete raviks. USA-s on need Oregoni osariigis alates mullusest novembrist ka ravimina lubatud. Seadusliku kasutamise kõrval püüab osa inimesi seeni samas omal käel alternatiivraviks kasutada ja uurijate sõnul tuleb isehakanud katsetajaid võimalikest väärkasutuse ohtudest teavitada.

Raporti algversioon avaldati ajakirjas Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: