Eesti teadlane kavandab nutikat uue põlvkonna näomaski

Uue põlvkonna näomaskid lahendavad mitu probleemi.
Uue põlvkonna näomaskid lahendavad mitu probleemi. Autor/allikas: Tartu Ülikool

Eesti teadlase osalusel valmivad tuleviku korduskasutatavad näomaskid põhinevad nutikal nanotehnoloogial. Kavakohaselt on need 3D-prinditud maskid senisest mugavamad, väga hea filtreerimisvõimega ja isepuhastuvad ning suudavad hajutada niiskust.

Koroonapandeemia on näidanud, et näomaskide õige kasutamisega võib tublisti vähendada nakkus- ja surmajuhtumite arvu. Praegu kasutusel olevatel mittemeditsiinilistel näomaskidel on omad puudused kas tõhususe, mugavuse või kasutusaja mõttes.

Unustada ei tohi ka keskkonnamõju, mida toob endaga kaasa ühekordsete maskide tootmine ja kasutamine: iga kuu toodetakse hinnanguliselt 129 miljardit maski, mis tähendab mitut tonni jäätmeid päevas.

Seda kõike arvestades leidis rahvusvaheline teadlaste rühm, kuhu kuulus ka Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi füüsikalise farmaatsia kaasprofessor Karin Kogermann, et vaja on töötada välja uue põlvkonna korduskasutatavad näomaskid.

Karin Kogermann nimetas nanotehnoloogiat võimsaks vahendiks, mis võimaldab toota unikaalsete füsikokeemiliste ja patogeenivastaste omadustega materjale. "Ainulaadsete omadustega mitmeotstarbelisi materjale saab valmistada nii, et kombineeritakse elektrokedratud nanokiudusid, plasmoonilisi nanoosakesi, anorgaanilisi nanoklastreid ja 3D-prinditud struktuure," kirjeldas Kogermann.

Prinditud korduskasutatavatel näomaskidel oleks väga hea filtreerimis- ja niiskuse hajutamise võime ning valguse abil desinfitseeritavad omadused.

"Elektrokedratud kihtidel on võime hajutada maski kandmisel tekkivat niiskust, nii et maski on mugav kasutada. Nende maskide suurim väärtus oleks aga kindlasti selle isedesinfitseerivad omadused," kinnitas teadlane.

Kogermann ja tema välismaa kolleegid avaldasid oma ettekujutuse uuenduslikust nanotehnoloogial põhinevast patogeene hävitavast näomaskist ajakirjas Chemistry – A European Journal.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: