Pisike nahkhiir lendas Kuramaalt Baskimaale

Foto: Lennart Lennuk

Üks pisike loomake, nii pisike, et võiks mahtuda isegi tikutopsi, on võtnud ette hiigelpika rännaku. See loom oli nahkhiir, täpsemalt pargi-nahkhiir.

Need olendid kaaluvad vaid kuus kuni kümme grammi. Ometi on nüüd teadlastel tõendust, et üks neist on maha lennanud vähemalt 2224 kilomeetrit Lätist Hispaaniasse.

Pargi-nahkhiired ongi tegelikult rändloomad. Nad pesitsevad suvel siin meie kandis Kirde-Euroopas, aga talveks lendavad meie maailmajao soojematesse piirkondadesse, kus nad jäävad mõnes kõrvalisemas paigas ka talveunne.

Juan Tomás Alcalde Alcalá Ülikoolist ja ta kolleegid rõngastasid viie aasta eest Läti edelanurgas Pape looduspargis isase pargi-nahkhiire, kes leiti kaks aastat hiljem Hispaania põhjaosas Baskimaal Navarra piirkonnas Laguna de Pitillase looduskaitsealal.

Seda, et pargi-nahkhiired pikki maid maha lendavad, on teatud muidugi juba varem. Kuid suurim seni kindlalt teada olnud rännupikkus oli märksa lühem, 1905 kilomeetrit Lätist Prantsusmaale.

Kuramaal Pape ornitoloogiajaamas rõngastati pargi-nahkhiiri suurel hulgal aastail 1985–1992 ja uuesti aastail 2014–2018.

Eelmine rekordiomanik, see Prantsusmaale lennanu, tuvastati sellest esimesest rõngastatute seltskonnast. Uue rekordi saavutas aga teises laines rõngastatud loom.

Tõenäoliselt rändas see isend maha pikemagi maa kui need otse mõõdetud 2224 kilomeetrit Pape ja Pitillase vahel, aga seda me muidugi täpselt ei tea.

Sellest, mis on teada, kirjutavad Tomás Alcalde ja kaasautorid ajakirjas Mammalia.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: