Esimene HI-viirusest paranenud patsient suri vähki

Timothy Ray Brown tervenes HI-viirusest juba enam kui kümne aasta eest.
Timothy Ray Brown tervenes HI-viirusest juba enam kui kümne aasta eest. Autor/allikas: Penn State/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Berliini patsiendi nime all tuntud Timothy Ray Brown suri vähki, teatab Rahvusvaheline AIDSiühing (IAS). Brown on teadaolevalt esimene HIV-st terveks ravitud inimene maailmas.

Timothy Ray Brown tervenes HI-viirusest juba enam kui kümne aasta eest. Juhtum läks meditsiiniajalukku ning Brownist sai miljonitele HI-viiruse kandjatele paranemislootuse sümbol. Paraku põdes ta ka verevähki, millest ei õnnestunud lõplikult vabaneda. Enne surma oli ta oma kodulinnas Palm Springsis haiglaravil.

IASi president Adeeba Kamarulzaman avaldas ühingu nimel Browni lähedastele kaastunnet. Ta lisas, et ühing võlgneb Brownile ja tema arstile Gero Hutterile palju tänu, sest nende juhtum näitas teadlastele, et HI-viirusele võib siiski leida ravi.

Timothy Brownil diagnoositi HIV 1995. aastal, mil ta oli üliõpilasena Berliinis. Umbes kümme aastat hiljem sai ta ka verevähidiagnoosi. Vähist vabanemiseks siirdas Berliini Vabaülikooli arst Brownile tüvirakke. Siirdatud rakud pärinesid haruldase geenimutatsiooniga doonorilt, kelle mutatsioon takistas HI-viirusel immuunrakkudesse sisenemist. Arst lootis, et tüvirakkude tõttu saab Browni organism võitu mõlemast haigusest.

Kahe valusa ja ohtliku siirdamisprotseduuri järel saatis arsti ja tema patsienti edu. Brown tunnistati 2008. aastal mõlemast haigusest tervenenuks ning algul viidati talle teaduskonverentsil andmekaitse huvides kui "Berliini patsiendile". Kaks aastat hiljem otsustas Brown oma nime all avalikkuse ette astuda, misjärel temast sai HIV-positiivsete inimeste tuntud eestkõneleja.

Edulugusid on veel

Kümme aastat pärast Timothy Browni edulugu kuulutati HI-viirusest vabanenuks teinegi haige ehk "Londoni patsient". Selleks ajaks oli "Londoni patsient" sarnase rakusiirdamisprotseduuri järel olnud juba 19 kuud HIV-st prii ja teadaolevalt on Adam Castillejo seda ka praegu.

Augustis teatati ka ühest California osariigis elavast naisest, kelle kehas pole anti-retroviraalse ravitagi HI-viirusest enam jälge. Arvatavasti on ta esimene luuüdisiirdamiseta HI-viirusest terveks ravitud inimene.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: