Brasiilias on pealtnäha paranenud üks patsient HI-viirusest

HIV viirus ründab immuunsüsteemi
HIV viirus ründab immuunsüsteemi Autor/allikas: Wikimedia Commons

36-aastane Brasiiliast pärit mees on pealtnäha paranenud HIV-st. Juhtum võib tõestada, et olemas on inimesele sobiv ravistrateegia HIV raviks, ent põhjapanevaid järeldusi sellest HIV ravi kohta teha ei saa.

Kui näiliselt HIV-ist paranenud mees sai väga tugeva kombinatsiooni retroviirusevastasteid (ARV) ravimeid ja nikotinamiidi (B3 vitamiin), otsustas ta HIV ravi 2019. aasta märtsis katkestada. Siiani ei ole viirust tema verest leitud. HIV-st tervenenud patsient ise soovis, et teda nimetataks "São Paulo patsiendiks", et kaitsta oma privaatsust.

Uuringu juhid hoiatavad, et veel ei ole möödas piisavalt aega, et niisugust meetodit saaks hakata ravina kasutama. Enamikel patsientidel, kellel surutakse HIV maha retroviirusevastaste (ARV) ravimitega ja ravi lõpetatakse, tuleb viirus tagasi loetud nädalatega.

"São Paulo patsiendil" niisugust tagasilööki ei tekkinud. Tema HIV antikehad langesid äärmiselt madalale tasemele, mis vihjab võimalusele, et need võisid ära puhastada lümfisõlmedest ja soolestikust nakatunud rakke.

Uuringu üks autor Ricardo Diaz ütles, et ta ei tea, kas patsient on paranenud, kuna temal on väga vähe antigeene. Siinkohal viitas autor HIV valkudele, mis käivitavad antikehade tootmise. Diaz aga märgib, et pärast ravi lõpetamist pole nad patsiendi lümfisõlmedest või soolestikust võetud proovidest viirust leidnud.

Kindel aga ei saa olla, et "São Paulo patsient" on täielikult HIV-st paranenud. Mississippis HIV-ga sündinud lapsele hakati ARV ravi tegema vahetult pärast sündi. Ravi katkestati, kui laps oli 18 kuu vanune ning arvati, et ta on HIV-st paranenud, ent kaks aastat hiljem oli HIV tagasi.

Teadaolevalt on maailmas HIV infektsioonist paranenud vaid kaks inimest. Üks neist on Timothy Ray Brown ja mees keda nimetatakse "Londoni patsiendiks". Mõlemale tehti vähiravi ühe osana luuüdi siirdamine. Luuüdi siirdamine on aga kulukas ja keeruline protseduur, millel võivad olla tõsised kõrvaltoimed, see muudab ravi ebapraktiliseks neile 38 miljonile inimesele, kellel on AIDS.

Uuringust kirjutavad autorid ajakirjas Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: