Mustsaba-hallhaide sõpruskonnad püsivad aastaid

Foto: Klaus Stiefel/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Ehkki enamik hailiike pole seltsivad, on mustsaba-hallhaid selles osas erandlikud. Florida Rahvusvahelise Ülikooli teadlaste uuring näitas, et selle hailiigi esindajad moodustavad suisa aastaid püsivaid sõpruskondi.

Kui paluda teil nimetada mõni sõbralik loom, siis vaevalt küll juhtub, et mainite haid. Ja tõesti, haid on pigem ohtlikud ja agressiivsed loomad, kes enamasti ka omavahel eriti ei sõbrusta.

Kuid on ka erandeid - mustsaba-hallhaid (Carcharhinus amblyrhynchos), keda elutseb India ja Vaikses ookeanis, kogunevad alatasa ka väikestesse parvedesse.

Nüüd on teadlased avastanud, et neid parvi võib mõnes mõttes pidada lausa sõpruskondadeks, sest nende liikmelisus on väga püsiv.

Yannis Papastamatiou Ameerika Ühendriikidest Miamist Florida Rahvusvahelisest Ülikoolist ja ta kolleegid jälgisid neli aastat järjest Vaikses ookeanis asuva ja Ameerika Ühendriikidele kuuluva Palmyra atolli lähedal elutsevaid mustsaba-hallhaisid.

Nad panid umbes 40 haile külge kõrgetoonilist heli kiirgava pisikese kõlari ja asetasid merre 65 väikest jälgimisjaama, mis helisignaale registreerisid. Et iga kõlar tegi natuke isemoodi häält, said teadlased üsna täpselt teada, kus ja koos kellega nende jälgitud haid atolli lähistel liikusid.

Peatselt hakkaski selguma, et mustsaba-hallhaid moodustavad märkimisväärselt püsivaid rühmitusi. Ühed ja samad isendid kogunevad aastast aastasse ikka ja jälle omavahel kokku. Väga harva tuleb ette, et mõni hai otsustab oma rühmast lahkuda ja teise seltskonda üle minna.

Siit aga järeldub muu hulgas seegi, et haid tunnevad väga tõenäoliselt üksteist üsna kergesti ka täiesti individuaalselt ära.

Mustsaba-hallhaid otsivad toitu ja liiguvad aktiivsemalt ringi peamiselt öösel. Päevaseks ajaks kogunevad Palmyra kandi haid aga atolli lähiste korallrahude vahele ja veedavad umbes 20-liikmeliste rühmadena aega rahulikumalt.

Just atolli lähistele olid teadlastel jälgimisjaamad üles seatud, nii et täpsemalt ongi teada haide päeva-aegsed rühmitumised. Kas aga samad rühmitused püsivad ka öistel jahikäikudel, seda sellest uuringust veel ei selgunud.

Kuid kõigest, mis selgus, kirjutavad Papastamatiou ja kaasautorid Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Airika Harrik

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: