Eri liiki haid peavad jahti kordamööda

Foto: Klaus Stiefel/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Mehhiko lahes elavad hailiigid on jahipidamise kellaajad omavahel selgelt ära jaganud.

Haide jahipidamise päevakavale said jälile teadlased eesotsas Karissa Leariga Austraaliast Murdochi Ülikoolist.

Teadlased püüdsid kinni 172 haid kuuest liigist, panid neile jälgimisseadmed külge ja lasid vette tagasi. Nii õnnestus neil saada kokku üle 3700 haitunni jagu andmeid. Andmetest nähtus, et eri liigid käisid toitumisretkedel eri aegadel.

Kõige suuremat kasvu liik, tiigerhai, kes mõnikord ka väiksemaid haisid sööb, sai endale sobivaima jahipidamisaja ise valida. Tavaliselt sobis selleks ajaks keskpäeva kant.

Muudest aegadest jäid siis näiteks tömpnina-hallhaile varahommikused tunnid, leetseljaku-hallhaile pärastlõunaaeg ja mustserv-hallhaile õhtune vöönd, vasarhaid aga otsisid saaki öösiti.

Ökoloogid on varemgi tähele pannud, et ühes ja samas paigas elavad sugulasliigid leiavad tihtipeale võimaluse, kuidas tarbida kohalikke ressursse ilma otsese rivaalitsemiseta. Näiteks võivad nad spetsialiseeruda erinevatele saakloomaliikidele.

Kuid nagu Lear ja kaasautorid Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes tõdevad, on ööpäevase ajakava järgimine kannatlikult oma korda oodates looduses siiski üsna haruldane.

Võib-olla esineb seda aga mereloomade seas rohkem kui maismaaloomade seas, sest mereloomade käitumist on sellest küljest seni vähem uuritud.

Igal juhul on tulemus teadlastele enestelegi parajaks üllatuseks, sest siiani oli neile jäänud mulje, et haid peavad jahti peamiselt hommikustel ja õhtustel hämarikutundidel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: