teleuudised_oo_teadus

Delfiinidel võib olla elektrimeel

01.12.23 LOODUS ... Delfiinid on ühed põhjalikumalt uuritud mereimetajad. Sellest hoolimata jäi seni saladuseks nende niinimetatud kuues meel. Nüüd kirjutab Saksa teadlasrühm, et delfiinid paistavad tajuvat ka elektrivälju.

Teadusagentuur otsib riigile olulisi uurimisteemasid

30.11.23 TEADUSELU ... Esimest korda kogutakse Eestis avalikult ettepanekuid selle kohta, millist teadus- ja arendustegevust riik vajab, et saavutada riigi pikaajalised eesmärgid. Ideekorje on avatud alates 30. novembrist.

Kallima surmast päästmine virtuaalses maailmas lõppeb pettumusega

30.11.23 R2 PORTAAL ... Kui objektofiil tunneb lähedust näiteks Berliini müüri või Ameerika vabadussambaga, siis tänapäeval armuvad inimesed üha kergemini ka tehisintellekti. Nagu näitab ühe Soome IT-inseneri lugu, on suhe tehisaruga paratamatult selle loonud ettevõtte meelevallas, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Elektrimobiilsus on väikeste argisõitude pärusmaa

27.11.23 R2 PORTAAL ... Üleminek elektrisõidukitele on maailmas alanud, kuid eeskätt lühemate sõitude näol. Laadimismuresid peljates ei julge inimesed veel pikki sõite elektriautoga teha. Niisiis võiks kaugsõite tulevikus teha kas ühistranspordiga või need sootuks ära jätta, mõtiskleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Üleminek maaharimisele kulges Läänemere idakaldal sinkadi-vinkadi

24.11.23 AJALUGU ... Arheoloogiline materjal ja biomolekulaarsed analüüsid näitavad, et üleminek küttimiselt-kalastuselt-koriluselt viljelusmajandusele polnud siinsetel laiuskraadidel 3000 aastat e.m.a ühesuunaline ega lihtne, kirjutavad Tartu Ülikooli arheoloogid.

TÜ teadlane loob ERC grandiga tööriistu põllumajanduse keskkonnamõju vastu

24.11.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa pälvis Euroopa Teadusnõukogu (ERC) väljakujunenud teadlase grandi. Ligi kahe miljoni euro eest plaanib ta arendada kaugseire andmetel ja masinõppel põhinevaid mudeleid, mille abil saaksid põllumehed ja poliitikud intensiivpõllumajanduse halva keskkonnamõju leevendamiseks planeerida maastikul looduspõhiseid lahendusi.

Euroopa teadlased valmistuvad järgmiseks suureks sammuks tuumasünteesis

23.11.23 TEHNIKA ... Käesoleva aasta lõpus sulgeb Euroopa tuumasünteesi konsortsium EUROfusion 40 aastat tagasi käivitatud Ühendatud Euroopa Toroid (JET) tuumasünteesi eksperimendi, milles osalevad ka Eesti teadlased. Viimase katseseeria tulemused kinnitavad, et teadlased on tuumasünteesist energia ammutamisel õigel teel.

Auli kaitse võib olla silmapete

22.11.23 LOODUS ... Liikide kaitseks on Euroopas moodustatud Natura 2000 kaitsealad. Alast üksi aga ei piisa, vaid alal peab olema ka kaitsekorralduskava. Hiljutine uuring näitas, et Läänemere piirkonnas on nõrgim lüli Poola, kus on olulised veelindude talvaitamisalad, aga mitte ühtegi kaitsekorralduskava.

Uudne teadustöö pakub nippe aariate arusaadavamaks muutmiseks

22.11.23 TEHNIKA ... Ooperilauljatele heidetakse ikka ja jälle ette, et nende lauldud tekst jääb kuulajatele arusaamatuks. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste ühistöö aitab nüüd mõista selle juurpõhjuseid ja visandab strateegiad laulu arusaadavamaks muutmiseks.

Loomaaias sündinud jääkarupoegade elu jäi üürikeseks

21.11.23 LOODUS ... Jääkaru Friida ilmale toodud kolmest karupojast ei osutunud ükski elujõuliseks.

Novembris ületas temperatuur esimest korda kahe lisakraadi piiri

21.11.23 KESKKOND ... Reedel, 17. novembril, oli maailma keskmine temperatuur esimest korda mõõtmisajaloos tööstuspöörde-eelsest üle kahe kraadi soojem, teatas Euroopa Liidu kliimamuutuste talitus Copernicus. Talituse sõnul oli ilmselt rekordiliselt soe ka järgnenud laupäev.

Surnud tähed tõotavad heita valgust universumi algusaegadele

20.11.23 UNIVERSUM ... Mitu pulsarite ajastusvõrgu eksperimenti avaldas sel suvel oma aastatepikkuste vaatluste tulemused. KBFI teadlaste analüüs ei välista võimalust, et eksperimentide tabatud ülimadala sagedusega gravitatsioonilained võivad olla pärit ajast, mil universum oli vähem kui sekundi vanune.

Täiskasvanule piisab 400 D-vitamiini mõjuühikust päevas

20.11.23 TERVIS ... Pimeda aja saabudes tunnevad paljud Eesti inimesed huvi, kas tasuks ehk turgutuseks purgivitamiine võtta. Lilian Ruuben Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist soovitab Eesti oludes võtta sügisest kevadeni küll D-vitamiini, kuid mõõdukalt: täiskasvanule piisab vaid 400 mõjuühikust päevas.

Zooloog: ilveste arvukus jääb kõrgseisust veel kaugele

17.11.23 LOODUS ... Kuigi ilveste arvukus on viimastel aastatel Eestis tublisti kasvanud ja metskassid pääsevad oma tempudega üha sagedamini ka meediapilti, jääb nende arvukus ajaloolisest kõrgpunktist veel kaugele, selgitas keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist ja zooloog Uudo Timm.

Eesti teadlased alles hakkavad oma keskkonnajalajäljele mõtlema

17.11.23 TEADUSELU ... Tartus peetud kestliku teaduse konverentsil otsisid osalejad vastust küsimusele, milline on teadmiste loomise ja teaduse tegemise keskkonnajalajälg. Korraldajate sõnul on kestliku teaduse teema Eestis veel uus, kuid tulevikus sellest mõtlemisest ei pääse.

Naftaväli annab eelise pesarüüstajale

16.11.23 LOODUS ... Alaska põhjarannikul pesitseb praegu kolm miljardit lindu vähem kui poolsajandi eest. Kliimamuutusest enam mõjutavad lindude pesitsemist seal naftamaardlad. Nimelt on maardlate ümber parem elu linnupesi rüüstavatel kiskjatel, selgub USA teadlaste uuringust.

Võõrliikide võidukäik paistab jätkuvat Euroopas ja mujalgi

15.11.23 LOODUS ... Paljud looma- ja taimeliigid on viimasel ajal üha rohkem hakanud leidma endale uusi asualasid seni harjumuspäratuis paigus üle maailma.

Inimkond on 30 aastaga tähelepanelikumaks muutunud

14.11.23 PSÜÜHIKA ... Ehkki nutiajastul käib pidev võitlus inimese tähelepanu pärast, pole inimeste tähelepanelikkus selle mõjul varasemast kehvemaks muutunud. Austria teadlaste uuring näitas hoopis, et võrreldes 30 aasta taguse ajaga suudavad täiskasvanud inimesed praegu paremini keskenduda.

Jääajaeelses Euroopas laius metsa kõrval rohkesti rohumaid

14.11.23 AJALUGU ... Milline oli Euroopa loodus enne viimast jääaega?

Eesti mees otsib arstiabi alles siis, kui voodist püsti ei saa

13.11.23 TERVIS ... Hiljutises uuringus vaadati põhjalikult meeste tervist ning seda, miks mehed ei lähe arsti juurde. Selgus, et parandada tuleks nii Eesti tervishoiusüsteemi kui ka murda ühiskonna stereotüüpe.

Teadlased nägid üle aastakümnete taas haruldast nokissiili

13.11.23 LOODUS ... Looduseuurijad on Indoneesiale kuuluvatest Uus-Guinea saare mägimetsadest leidnud üle pika aja üles ürgimetaja liigi esindaja, kelle taolist ei ole nähtud üle 60 aasta.

Mikroskoobipiltidesse süüvinud tehisaru aitab mõista ravimite toimimist

10.11.23 TERVIS ... Tõnis Laasfeld pani kolleegidega oma doktoritöö tarbeks tehisintellekti analüüsima miljoneid mikroskoobiga tehtud pilte, et näha kuidas ravimid toimivad. Uuringutulemusi saab kasutada ravimiarenduses, et aidata luua kõrvaltoimeta või eriti pikatoimelisi ravimeid, mida patsient peab võtma tavapärasest harvem.

USA kirurgid siirdasid esimest korda terve silma

10.11.23 TERVIS ... USA elektrikule siirati sel aastal esmakordselt maailmas doonorisilm. Seni on silmade puhul siiratud ainult silma üksikuid osi, kuid mitte kunagi tervet silma korraga.

Nutikas mikrovõrk annab alakasutatud tänavavalgustustaristule uue elu

09.11.23 TEHNIKA ... Elektrienergia mikrovõrgud ja nn targa linna idee on praeguseks jõudnud Tehnikaülikooli teadlaste töölaudadelt praktikasse kahe näidisprojekti näol Tartu linnas ja Paldiski külje all Pakri tööstuspargis. Muu hulgas aitavad mikrovõrgud paremini ära kasutada praegu suuresti jõude seisvaid tänavavalgustusvõrke.

Gripivaktsiini loomine kujutab korraga täppisteadust ja loteriid

09.11.23 TERVIS ... Selleks, et gripivaktsiin saaks viirustehooajaks valmis, tuleb juba eelneva hooaja lõpus selgeks teha, millised tüved muutuvad järgmisel aastal domineerivaks. Kuidas ennustada aga tüvede levikut nii pikalt ette ja öelda, milline viirustüvi hakkab aasta pärast võimust võtma? Selgub, et see on ühtaegu nii keerukas andmeteadus kui ka lihtsalt kõhutunde pealt oletamine.

Teadlaskond: 2023 saab olema mõõtmisajaloo kõige kuumem aasta

09.11.23 KESKKOND ... Kuigi Eestis jäi oktoobri keskmine õhutemperatuur alla pikaajalise keskmise, ei saa sama öelda ülejäänud maailma kohta. Erakordselt soe oktoober lisab kindlust, et kuumalainete, üleujutuste ja tulekahjude rikas 2023. aasta saab peaaegu kindlasti olema ka mõõtmisajaloo kõige soojem.

Maailma vanim püramiid asub Indoneesias

09.11.23 AJALUGU ... Indoneesia teadlased väidavad, et Jaava saarel asuv iidne maastikuline struktuur nimega Gunung Padang on inimeste ehitatud püramiid ja seejuures maailmas teadaolevalt vanim.

Väikese kõnelejaskonnaga keelt on tehisarul lihtsam õppida

08.11.23 TEHNIKA ... Mõnikord paneb ikka veel imestama, kui hästi oskab tänapäevane tehisaru inimkeeles kirjutada: mõnikord ei saagi kohe aru, et teksti autor on tegelikult algoritm.

Kumbki sõõre haistab isemoodi

07.11.23 PSÜÜHIKA ... Kes parajasti covid-19 ei põe, küllap see pisut ikka ka lõhnu tunneb, aga teadlased on nüüd senisest selgema aroomi ninna saanud, kuidas lõhnatundmine nina ja aju koostöös täpsemalt käib.

Hundiuurija: Eesti väikesaared jäävad huntidele kitsaks

06.11.23 LOODUS ... Ehkki huntide arvukus on olnud viimastel aastatel Eestis taas tõusuteel ja liigi üldine seis hea, jääb isendite koguarv 1990. aastate kõrgajale mitu korda alla. Hundiuurijate hinnangul on aga praegu ka raske näha, et ühiskond tervikuna oleks valmis taluma riigi territooriumil rohkemat kui mõndakümmet huntide pesakonda.

Paks kass omastab kehvemini toitaineid

06.11.23 LOODUS ... Kassi üle toites ei kergita omanik üksnes lemmiku kehakaalu. Ameerika Ühendriikide teadlaste uus uuring viitab, et ülesöödetud kass ei pruugi enam kõiki toitaineid hästi omastada. Samuti muutub ülesöötmise peale kassi soolestiku mikroobikooslus.

Kosmosesond avastas väikese asteroidi pisikese kaaslase

06.11.23 UNIVERSUM ... Kosmosesond Lucy pakkus kõigile suurtele kosmosesõpradele väikese üllatuse, kui avastas asteroid Dinkineshist mööda lennates, et sel niigi väikesel taevakehal tiirleb ümber veelgi väiksem kaaslane ehk kuu.

Vanadest hüäänipabulatest sai selgemaks karvase ninasarviku lugu

06.11.23 AJALUGU ... Karvaseid ninasarvikuid luusis Euroopas ja Aasias ringi veel viimatisel jääajalgi. Nüüd on Saksa teadlastel õnnestunud iidseist hüääniväljaheiteist eraldada karvase ninasarviku DNA-d ja teha selle põhjal järeldusi nende loomade liigilise jaotumuse ajaloo kohta.

Vasabi kaste muudab teravamaks nii toidu kui ka nuti

03.11.23 PSÜÜHIKA ... Jaapani köögist tuttaval vürtsikal maitseainel vasabil võib olla ootamatu kõrvaltoime. Nimelt leidis rühm Jaapani teadlasi, et vasabi võib üle 60-aastastel inimestel parandada mineviku- ja töömälu.

Karjääripööre võib tulla suuremast eneseteadlikkusest

03.11.23 HARIDUS ... Mõne analüüsi kohaselt pole umbes 80 protsenti 2030. aastal olulistest ametitest veel praegu olemaski. See muudab koolipingis omandatu vaid vundamendiks, millele terve oma ülejäänud elu kaardimaja ehitada ja seetõttu on ka karjääripöörded üha sagenenud.

India ja Hiina avaldavad Eestile üha enam pehmet jõudu

03.11.23 ÜHISKOND ... Kultuuriväärtuste vahetus kui Hiina ja India pehme jõu oluline osa on Eestis tõusuteel. Seejuures koguvad erinevad India ning Hiina päritolu vaimsed ja religioossed rühmitused ning sümbolid siinmail üha suuremat populaarsust. Kultuurilisse vahetusse panustavad Eestis ka kiiresti kasvavad India ja Hiina kogukonnad.

Denislased on inimkonnale andnud hulga psüühikahäireid

03.11.23 PSÜÜHIKA ... Kui umbes 60 tuhat aastat tagasi oli hulk nüüdisinimesi Aafrikast välja rännanud, kohtus osa neist järgnevate põlvede jooksul neandertallastega ja osa denislastega, saades ka ühiseid järglasi.

Üliõhuke päikesepaneel avab energia tootmisele uued uksed

02.11.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikoolis arendatakse üliõhukest päikesepatareid, mis tulevikus võiksid kogu senise arusaama päikeseenergia tootmisest pea peale keerata, sest uus tehnoloogia võimaldab päikeseelektrit tootva kihi kanda põhimõtteliselt ükskõik millisele pinnale või materjalile.

Meritäht ongi üks suur pea

02.11.23 LOODUS ... Meritähed on kummalised loomad, sest on väga keeruline aru saada, kus on neil pea ja kus saba, kui neid üldse on.

Jupiteri suurimal kuul leidub soola, soodat ja salmiaaki

01.11.23 UNIVERSUM ... Päikesesüsteemi suurima planeedi Jupiteri suurima kuu Ganymedese jäisel pinnal leidub ka meil Maa peal päris laialt levinud ja tarvitatavaid mineraalsooli ning ka orgaanilisi ühendeid.

Vanemteadur: rohepööre toob kaasa metallisõltuvuse

31.10.23 TEHNIKA ... Keskkonnasäästlikumatele tehnoloogiatele üleminek kasvatab paratamatult riikide sõltuvust mitmetest metallidest, mis lisab rohepöördele geopoliitilise mõõtme. Riskide maandamisel mängivad olulist rolli nii Euroopa Liidu enda varud kui ka uute akutehnoloogiate arendamine, leiab Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi vanemteadur Rutt Hints.

Merebioloog: Läänemeri on hallhülge jaoks väike lomp

30.10.23 LOODUS ... 2023. aasta hallhüljeste loendus tõi uue rekordi: registreeriti 6324 hallhüljest. Merebioloog Ivar Jüssi sõnul on hallhülge arvukus viimase veerandsajandiga jõudsalt kasvanud. Liigi edu pant on võime suhteliselt hästi keskkonnakõikumistega toime tulla.

Lugeja küsib: miks on iseenda häält veider kuulata?

26.10.23 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on nii mõnigi lugeja tundnud oma lindistatud häält kuuldes teatavat ebamugavust või võõristust. Niisamuti näeb inimene selfil justkui palju parem välja, kui kellegi teise tehtud fotol. Miks see niimoodi on, selgitas Novaatorile Tartu Ülikooli eesti foneetika kaasprofessor Pärtel Lippus.

Läänemeri muutub üha soolasemaks

26.10.23 KESKKOND ... Viimastel aastakümnetel Läänemeres ja selle ümbruses toimunud muutusi analüüsinud teadlased leidsid, et selles leiduva magevee hulk on viimastel kümnenditel oluliselt vähenenud. Seejuures on muutused mere erinevates otstes erisuunalised.

Lapsepõlvetraumast võib täiskasvanueas saada paras peavalu

26.10.23 TERVIS ... Lapsepõlvetrauma üle elanud inimestel diagnoositakse täiskasvanuna teistest sagedamini peavaluga seotud tervisehäireid, osutab Kanada teadlaste metaanalüüs.

Kosmoseteleskoop nägi raskete elementide teket võimsas plahvatuses

26.10.23 UNIVERSUM ... Kaugel ilmaruumis põrkas omavahel kokku kaks neutrontähte, kaks ülitihedast ainest kera. Toimunud plahvatuses ühinesid kergemad keemilised elemendid raskemateks ning vallandus ülivõimas gammakiirguse voog.

Zooloog: hiir poeb tuppa ka läbi kümnesendise mõõtu augu

25.10.23 LOODUS ... Nii nagu inimene tahab külma ilmaga soojas toas olla, poevad kodudesse sooja ka kõikvõimalikud närilised. Loodusmuuseumi zooloog-kuraator Joosep Sarapuu sõnul on rahvakeeli lihtsalt hiirteks nimetatud liike Eestis 20 ringis ja nad suudavad pugeda majapidamisse läbi üllatavalt väikeste aukude.

Kaasaskantav narkotester võimaldab tuvastada joovet senisest täpsemalt

25.10.23 TEHNIKA ... Politsei kasutab narkojoobe tuvastamiseks praegu enamasti sülje- või uriinipõhiseid kiirteste, mille mugavus ja täpsus jätavad soovida. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased pälvisid hiljuti oma väljatöötatud narkotestri "Drug Hunter" eest Europoli innovatsiooniauhinna, mis pakub neile kitsaskohtadele lahendust.

Ravimatut Wilsoni tõbe aitab kontrolli all hoida looduslik antioksüdant

23.10.23 TERVIS ... Hiirerakkudega tehtud katsetest selgub, et muu hulgas aju ja maksa laastavat Wilsoni tõbe võib aidata kontrolli all hoida looduslikult esinev antioksüdant. Enne selle laialdasemat kasutuselevõttu tuleb siiski veenduda, et selle tarbimine on igat pidi ohutu, selgub Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste osalusel valminud tööst.

Doktorant leidis üle 300 uue bakteriliigi

20.10.23 TERVIS ... Ehkki inimsilm baktereid ei näe, leidub teadusele seni tundmatuid bakteritüvesid kõikjal. Tartu Ülikooli doktorant Kateryna Pantiukh järjendas mitukümmend tuhat bakterigenoomi ja leidis 330 päris uut bakteriliiki.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: