Haid on seni arvatust tunduvalt suuremas väljasuremisohus

Foto: Alex Chernikh / Wikimedia Commons

Viie hariliku hallhai populatsioon on viimase poole sajandi jooksul märkimisväärselt kahanenud, seda suisa 60-73 protsenti. Sellise järelduseni jõudis 150-liikmeline teadlaste rühm ja tulemused on nende sõnul hirmutavad.

Massiivne uuring hõlmas ligi 400 korallrahu üle kogu maailma. Teadustöö paljastas, et koralli-hallhai, kes kunagi oli nendes vetes väga levinud, on nüüd sootuks kadumas. See on murettekitav märk sellest, et haid on palju suuremas väljasuremisohus, kui varem arvati.  

Kuigi inimesed sageli pelgavad haisid, siis lihtsustatult öeldes on neid vaja selleks, et ookean oleks terve. Nende kadumine mõjutaks toiduahelat ja muudaks ka maailmamere ökosüsteemi.

Haide märgatava languse taga on teadlaste sõnul ohjeldamatu ülepüük. Aasias on väga populaarne haiuimesupp, mida pakutakse pidustustel. Kuna nõudlus haiuimedele on suur, siis sageli kalurid võtavad hailt uime ja viskavad ülejäänud keha üle parda. Ameerika Ühendriikides keelati eelmisel aastal haiuimede müük, kuid mujal maailmas on see toonud kaasa kõrge hinna turul.

Teisalt on ka kalalaevastikud haide kadumisega seotud. Kui kalad, mille haid muidu nahka pistaksid, ookeanist välja püütakse, jäävad haid tühja kõhuga.

Haide leidmiseks viisid teadlased GoPro kaamerad vee alla koos söödakottidega. Nad ootasid, et haid need üles leiaks. Kokku salvestati üle 20 000 tunni kaadreid. Teadlased keskendusid viiele põhiliigile, mida uuritavates vetes leidub. 

Kõige vähem oli haisid alles jäänud vaesemate riikide vetes. Nendes riikides on sageli haide püüdmisel küllaltki lõdvad eeskirjad. Jamaica rannikul on haid eriti kehvas seisus, sest kohalikud kalamehed püüavad neid saakloomana. Rikkamate riikide vetes kohtas haisid rohkem. Paremini majandatavate piirkondade hulgas on Costa Rica ranniku lähedal asuvad veed. 

Piirkondades, kus oli vähem haisid, olid tippkiskja rolli üle võtnud railaadsed. Teadlaste sõnul ei asenda aga raid haisid, kelleta muutub ookean oluliselt. 

Üks suurim takistus haide kaitsmisel on nendega kaasas käiv maine. Kuigi hairünnakud inimestele on haruldased, siis iga teade sellest tekitab avalikkuses hirme. Seetõttu on raske nende kaitseks erinevaid reegleid kehtestada, sest inimesed näevad haisid tigedate olenditena.

Uuring andis ka ühe lootuskiire. Nimelt kui vähendada ülepüüki, võivad haivaesed veed uuesti haidega täituda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: