Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hail ja hail on vahe

Me kõik oleme erinevad, nii nagu inimesed, nõnda ka haid.

 

Võib ju arvata, et haikalad on kõik ühesuguse iseloomuga – karmid ja ohtlikud, aga ei. Austraalia teadlased on uurinud oma kodumaa rannikul elutsevaid Port Jacksoni haisid ja avastanud, et mõned neist on siiski veel julgemad kui teised.

Evan Burns Sidneys asuvast Macquarie ülikoolist ja ta kolleegid tegid katsetes kindlaks, et mõned selle liigi isendid tulevad kaitsvast varjualusest söakamalt välja uudset keskkonda uurima. Kui aga haid veest välja tõsteti, siis näitasid mõned neist teistest selgelt rohkem märke ärevusest. Seejuures ilmnesid erinevused haide vahel juba noorest east peale.

Burns ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Journal of Fish Biology, et haide individuaalseid käitumiserinevusi paremini tundes mõistame paremini nende toimetamisi ja liikumisi, näiteks toiduotsinguid ja oskame omandatud mõistmist küllap rakendada ka hailiikide kaitseks.

Viimastel aastakümnetel on loomade isiksuseuuringutes tõendatud individuaalse käitumise erinevusi ligi 200 liigil. Ei saa enam keegi väita, et isiksuseerinevused on omased ainult inimestele. See nähtus pärineb pigem kaugest minevikust ja osutunud evolutsioonis väga püsivaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: