Polüneeslased ja põlisameeriklased kohtusid sajandite eest

Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Geenianalüüs näitab, et vanad polüneeslased ja Ameerika põlisrahvad on omal ajal omavahel tõepoolest kokku puutunud, nagu arheoloogiliste ja lingvistiliste vihjete põhjal on aeg-ajalt juba ammu kahtlustatud.

Alexander Ioannidis Ameerika Ühendriikide Stanfordi Ülikoolist, Andrés Moreno-Estrada Mehhiko Riiklikust Genoomika ja Elurikkuse Laboratooriumist ja nende kolleegid kogusid geeniproove enam kui 800 Lõuna-Ameerika ja Prantsuse Polüneesia põlisasukalt. Nad leidsid mõlemalt rahvalt ühiseid DNA-lõike, millest võis välja lugeda, et neil on suhteliselt hiljuti olnud ühiseid esivanemaid.

Analüüs näitas, et polüneeslastel ja lõunaameeriklastel on olnud ühekordne kontakt umbes 800 aasta eest ehk Eesti mõistes muistse vabadusvõitluse aegu. See oli aeg, mil polüneeslased olid just oma praeguste saarte hõlvamisega peaaegu lõpule jõudnud, olles asustamas ka Uus-Meremaad. Tuleb siis välja, et samal ajal kohtusid nad ka Lõuna-Ameerika põlisasukatega ja said nendega lapsi.

Ioannidis ja Moreno-Estrada kirjutavad koos kaasautoritega ajakirjas Nature, et kõige tõenäolisemalt said polüneeslased kokku praeguse Colombia rannikuala asukatega. Polüneeslaste ja põliste lõunaameeriklaste võimaliku ajaloolise kontakti üle on vaieldud palju.

Üheks tugevaks argumendiks on olnud, et Okeaania on ainus maailma piirkond, kus enne eurooplaste saabumist on kasvatatud bataati, taime, mis kodustati algselt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.

Seejuures kõlab ka bataati tähistav sõna polüneesia keeltes ja mõnedes põlisameerika keeltes mõnevõrra sarnaselt.

Selle pilguga on uuritud ka bataadi geene, kuid päris kindlat tõendust just inimese vahendatud levikust ei ole saadud. Ioannidis ja Moreno-Estrada väidavad, et nende tulemus on küsimuse lahendanud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: