Astronoomid avastasid kuus võimalikku eksokuud

Meie Päikesesüsteemi kaheksal planeedil on kamba peale kokku üle kahesaja kuu, kuid kaugemal kosmoses, eksoplaneetide ümber ei ole kuid tiirlemas veel kindla peale nähtud.

Nüüd aga on astronoomid avastanud korraga tervelt kuus uut eksokuukandidaati. Chris Fox ja Paul Wiegert Kanadast Lääne-Ontario Ülikoolist otsisid Kepleri kosmoseteleskoobi kogutud andmetest märke, mis võiksid viidata planeetide kaaslaste olemasolule.

Kepler leidis eksoplaneete niinimetatud transiidimeetodil — kui planeet liikus oma tähe eest läbi, vähenes selleks ajaks mõnevõrra tähe heledus. Igal tiirul, mille planeet tähe ümber tegi, kahanes korraks ka tähe heledus.

Fox ja Wiegert püüdsid aga leida andmekogust üles selliseid planeete, mille puhul need tähe heleduse langused ei tulnud ette mitte päris korrapäraste ajavahemike järel, vaid kaldusid korrapärasusest natuke kõrvale.

Selline kõrvalekalle võib olla märk mõne teise taevakeha gravitatsioonilisest mõjust planeedile. Mõnedel juhtudel võib selleks teiseks taevakehaks olla planeedi enda kuu.

Fox ja Wiegert leidsidki kaheksa eksoplaneeti, millel sel alusel võis kaaslase olemasolu kahtlustada. Nad uurisid arvutisimulatsiooni abil, kas kõrvalekaldeid korrapärasest tiirutamisest võis tõepoolest põhjustada planeedi enda kaaslane või võis pigem süüdi olla mõni teine planeet.

Kahel juhul kaheksast tunduski, et paremini seletab kõrvalekaldeid teine planeet. Kuid ülejäänud kuuel juhul on tõepoolest alust arvata et tegu ongi kuuga. Kindel selles siiski olla ei saa, vaja on rohkem informatsiooni.

Oma praegused tulemused on Fox ja Wiegert avaldanud võrguvaramus arXiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: