Uuring: raskeid koroonahaigeid võib aidata ammu tuntud ravim

Koroonaviirus SARS-CoV-2 rakukultuuri taustal.
Koroonaviirus SARS-CoV-2 rakukultuuri taustal. Autor/allikas: NIAID-RML/(CC BY 2.0)

Praegu muu hulgas reuma ja allergiate raviks kasutatav deksametasoon võiks päästa iga kaheksanda kunstlikku hingamist vajava patsiendi elu. COVID-19 kergemalt põdevaid patsiente sünteetiline hormoon tulemuste põhjal ei aita.

Vahetulemused on osa selle aasta märtsis alanud kliiniliste katsete seeriast RECOVERY, kus pannakse proovile mitmed erinevad teada-tuntud ravimid. Kokku on värvatud selle tarbeks Suurbritannias üle 11 500 inimese. Neist 2100 manustati kord päevas suu kaudu või veeni väikeses koguses deksametasooni. Tulemusi võrreldi 4300 inimesega, kelle eest kanti hoolt tavapärasel viisil.

Sarnaselt eelnevalt tehtud tähelepanekutele surid neist kõige sagedamini kunstlikku hingamist või hapnikku vajavad patsiendid. Deksametasooni andmine vähendas aga kõige raskemalt haigete suremust võrreldes tavapärast ravi saanutega kolmandiku võrra. Hapnikku vajavad patsiendid surid tänu ravimile 20 protsendi võrra harvem.

Tulemuste põhjal võiks päästa deksametasooni manustamine iga kaheksanda hingamisaparaati ning iga 25. hapnikku vajava patsiendi elu. Suurbritannia hindade järgi kulus iga patsiendi kümme päeva kestvaks ravikuuriks 5–6 eurot.

Teiste, COVID-19 kergemalt põdevate inimeste suremust ravim olulisel määral ei vähendanud. Samuti piirdusid teadlased ainult haiglasse sattunud patsientide uurimisega.

Uuringut eest vedanud Oxfordi Ülikooli uute nakkushaiguste professori Peter Horby sõnul on tegu esimese ravimiga, mille kasulikku toimet COVID-19 ravis on selgelt tõestatud. Uuring järgis juhuslikustatud kliiniliste katsete põhimõtteid. Viimane vähendab võimalust, et kasulik toime on vaid näiline ja taandub juhuste kokkulangemisele. Samuti lisab uuringule usaldusväärsust katses osalenud inimeste suur arv. Täpsemad tulemused plaanitakse avaldada peagi teadusajakirjas.

Deksametasooni on kasutatud inimeste ravimiseks alates 1960. aastatest. Muu hulgas kasutatakse seda astma, reumaprobleemide ning mitmete nahahaiguste ja allergiate raviks.

COVID-19 vastu on aidanud leevendada ka teine, eksperimentaalne ravim – remdesiviir. Seniste katsete põhjal vähendas see haiguse läbipõdemiseks kuluvat aega keskmiselt 15 päevalt 11 päevale. Samas ei võimaldanud tulemused täpselt öelda, kas või kui palju vähendas see koroonaviirusega nakatunud inimeste suremust.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: