Tartu Ülikool pakub riigile abi koroonaviiruse puhangu lahendamiseks

Tartu Ülikooli peahoone
Tartu Ülikooli peahoone Autor/allikas: Andres Tennus

Tartu Ülikoolil on olemas intellektuaalsed ressursid ja taristu, mida ülikool oleks valmis koroonaviiruse puhangu lahendamiseks pakkuma. Siiani ei ole ülikooli pakutud abi vastu võetud.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk, kes on rektori ülesannetes, saatis 19. märtsil peaminister Jüri Ratasele kirja. Kirjas seisis, et ülikool on valmis oma intellektuaalseid ressursse ja taristut pakkuma vahetult riigi teenistusse, et kujunenud olukorda lahendada.

Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil ütles, et valitsus arutas ülikooli abi pakkumist ning sotsiaalminister saatis selle edasi ka terviseametile, mis edasi on saanud, seda ülikooli teadusprorektor öelda ei osanud. "Meie ülesanne on registreerida valmisolek," ütles Vassil ja lisas, et ülikool ei pea õigeks ärrituda, kuivõrd valitsus ei ole abi veel vastu võtnud.

Vassili sõnul on Tartu Ülikoolis 30 instituuti, kes igaüks ühel või teisel moel viiruse teema ja eriolukorra leevendamisega on teinud teadustööd, seega saaks abi pakkuda. "Riigil peab olema vajadus ja valmidus abi vastu võtta, siis on sellest mõju ja kasu," lisas Vassil.

Novaator saatis teisipäeval riigikantseleile küsimuse, kas ja kuidas kavatseb valitsus Tartu Ülikooli välja pakutud abi kasutada. Vastust päringule pole siiani tulnud. Riigikantselei kommunikatsioonikeskus teatas, et päring on edastatud vastavatele ametkondadele seisukoha kujundamiseks.

Tartu Ülikool pakkus, et võimalik oleks kasutada ülikooli laboreid SARS-CoV-2 testimiseks. Ülikooli laborite testimisvõimekus on 1500 proovi ööpäevas, kahes vahetuses töötades oleks testimisvõimekus kuni 3000 proovi ööpäevas.

Veel oleks võimalik ülikoolil välja pakkuda viiruse levikuga seotud andmete korje, haldus ning analüütiline tugi. Tartu Ülikooli arvutiteaduste ja statistikute pädevus ja taristu võimaldab lühikese ajaga valmis seada andmeplatvormi, kuhu teivishoiuasutused ja terviseamet saaksid tuua kokku üksikud andmefragmendid terviklikuks, kvaliteetseks ja ülevaatlikuks viiruse hetkeolukorda kirjeldavaks andmekoguks.

Kuivõrd valitsus plaanib ulatuslikku rahalise toetuse paketti raskustesse suunatud ettevõtete ja töötajate olukorra leevendamiseks, pakub ülikool riigi kasutusse varem välja töötatud, reaalajas toimivad prognoosmudelid. Mudelite abil saaks identifitseerida ettevõteteid ja töötajaid, keda kriis on mõjutanud kõige rohkem ning kus abi ja mõju on suurim.

Ülikool on samuti valmis oma pädevuste koondamist riigi teenistusse ka teistes olulistes valdkondades.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: