Hiinas on koroonaviirusest tingitud õhusaaste vähenemine päästnud vähemalt 77 000 inimelu

Terasetehas Wuhanis.
Terasetehas Wuhanis. Autor/allikas: Thomas Peter/Reuters/Scanpix

Hiinas on koroonaviiruse tõttu vähenenud tehastest ja sõidukites tulev õhusaaste. Saaste vähenemine on päästnud vähemalt 77 000 inimelu, selgus Stanfordi ülikooli teadlase analüüsist.

Stanfordi ülikooli dotsendi Marshall Burke arvutuse kohaselt päästis majanduslikest häiretest põhjustatud õhusaaste vähenemine tõenäoliselt 20 korda rohkem inimelusid, kui praegu viiruse tõttu kaotatud on. Kindlasti ei tähenda need arvutused, et koroonaviiruse pandeemia oleks kuidagi tervisele kasulik, märgib teadlane.

Arvutuste jaoks kasutas ta andmeid USA valitsuse sensoritelt, mis on neljas Hiina linnas. Burke arvutas välja reostuse keskmise taseme languse ja selle mõju suremusele kogu riigis.

Kaks kuud kestnud reostuse vähenemine on tõenäoliselt päästnud 4000 alla viie aastase lapse elu. 70. aastaste ja vanemate inimeste hulgas on reostuse vähenemine säästnud 73 000 elu. Burke tagas arvutustes konservatiivsuse nii, et ei arvestanud surmajuhtumeid vanuses 5–70 eluaastat.

"Isegi konservatiivsemate eelduste korral on reostuse vähenemise tõttu päästetud elude hulk 20 korda suurem, kui viiruse tõttu kaotatud elude hulk," kirjutab teadlane oma analüüsis. Arvutused põhinevad 8. märtsi andmetel, kui Hiinas oli koroonaviiruse tõttu hukkunud 3100 inimest. Tänase seisuga on haigus nõudnud Hiinas 3248 inimese elu.

NASA ja Euroopa Kosmoseagentuuri saasteseire satelliidid tuvastasid mõned nädalad tagasi lämmastikdioksiidi (NO2) märkimisväärset vähenemist Hiina kohal. Lämmastikdioksiidi emiteerivad muu hulgas mootorsõidukid, elektrijaamad ja tööstusrajatised. NO2 vähenemine on tõend sellest, et pärast koroonaviiruse puhangut on vähemalt osaliselt Hiina majandus aeglustunud.

Keskmine lämmastikdioksiidi hulk troposfääris 1. jaanuaril (vasakul) ja 25. veebruaril (paremal). Autor/allikas: NASA

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: