Uus tehnoloogia võimaldab varem tuvastada lapsel autismi

Kuna silma võrkkest on autismispektriga lapsel teistsugune, saab selle kaudu tuvastada, kas lapsel võib olla autism.
Kuna silma võrkkest on autismispektriga lapsel teistsugune, saab selle kaudu tuvastada, kas lapsel võib olla autism. Autor/allikas: health.ninemsn.com.au

Uus silma võrkkesta skaneerimise seade võimaldab tuvastada varem lastel autismi.

Silma võrkkest on autismispektriga lapsel teistsugune ning see on seotud erinevustega aju arengus. Võrkkest on justkui aju pikendus, mis on valmistatud närvikoest ja ühendatud ajuga nägemisnärvi kaudu.

Testimisel kasutatakse käeshoitavat seadet, mis asetatakse lapse silma juurde. Seadmest tulevate elektrisignaalide abil saab tuvastada, kas lapsel võib olla autismispektri häire. Test on kiire ja lapsele vähe ebamugavust tekitav.

Uut autismi tuvastamise viisi testisid teadlased 180 inimese peal vanuses 5–21 eluaastat. Uuring tehti Yale ülikooli, University College Londoni ja Great Ormind Street haigla koostöös.

Seade tuvastab elektrisignaalide abil silma võrkkesta skaneerides, kas lapsel võib olla autism. Autor/allikas: Flinders University

Autismi või muude neuroarengu häirete biomarkerite leidmine on oluline, sest siis saab diagnoosi häire kohta varem panna. Jaanuaris avaldatud teadusuuringust selgus, et USA autismispektriga lastest pole neljandikul häire diagnoositud. Maailma terviseorganisatsiooni andmetel on autism ühel lapsel 160st.

Varajane autismi avastamine on oluline seetõttu, et seda varem teab lapsevanem teha teadlikke otsuseid. Ühtlasi võimaldab diagnoos juurdepääsu ka vajalikele teenustele ja toele. Austraalias diagnoositakse autismi üldiselt nelja aasta vanuselt. 

Esmasündinud lapsel autismi varajane avastamine annab vanematele võimaluse otsustada, kas nad soovivad saada rohkem lapsi. Varasemate uuringute kohaselt on tõenäoline, et häire võib olla ka järgmistel lastel.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: