Maal leidub koht, kus on vett, kuid puudub elu

Foto: Electra Kotopoulou/CC BY-SA 4.0

Astrobioloogide seas on levinud ütlus, et seal, kus leidub vett, võib põhimõtteliselt leiduda ka elu. Võib, kuid ei tarvitse.

Nüüd ongi meie oma maakeraltki leitud paik, mis seda viimast klauslit illustreerib. Etioopias Dalloli geotermilisel väljal on küll vett, kuid ses vees ei ole ühtki elusolendit.

Hispaania-Prantsuse teadlasrühm eesotsas Purificacion Lopez-Garciaga Prantsusmaa Riiklikust Teadusuuringute Keskusest CNRS on selle tõiga veenvalt tuvastanud ning asjakohased märkmed ja mõttekäigud ajakirja Nature Ecology & Evolution kirja pannud.

Dalloli järvekeste põrgulikus keskkonnas vaenab elusolendeid ühekorraga neli pööraselt kurja mõjurit: vesi on väga tuline, äärmiselt soolane ja ülimalt happeline. Lisaks sisaldab ta veel niinimetatud kaotroofilisi sooli, mis denatureerivad valke ehk rikuvad nende elutähtsate ainete kolmemõõtmelist struktuuri.

Veel sel aastal on avaldatud uurimistulemusi, mille järgi Dalloli vetes mikroorganisme elab, kuid Lopez-Garcia ja ta kolleegid lükkavad need tulemused nüüd ümber.

Nad söandavad seda väita, sest otsisid veeproovidest mikroorganismide olemasolu märke mitme väga erisuguse meetodiga.

Küll aga leidsid nad järvi ümbritsevast kõrbest väga mitmekesises koosseisus algelisi pisiolendeid, soolalembeseid arhesid.

Lopez-Garcia sõnul näitab avastus, et kui juba igal pool Maa peal ei saa vee olemasolust järeldada elu olemasolu, tasuks seesuguse järelduse tegemisel mõne muu planeedi kohta samuti tarvilikku ettevaatlikkust säilitada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: