Asteroid Hygiea üllatav ümarus võib temast teha kääbusplaneedi

Asteroid Hygieast senisest selgemaid pilte teinud astronoomid arvavad, et oma üsnagi ümara kuju tõttu tuleks see taevakeha arvata kääbusplaneetide sekka.

Kui ettepanek ametliku heakskiidu pälvib, saaks Hygieast Päikesesüsteemi pisim kääbusplaneet.

Rahvusvahelise Astronoomialiidu määratluse järgi on kääbusplaneet taevakeha, mis tiirleb ümber Päikese ja on kujult ümar, kuid erinevalt päris planeedist ei ole oma orbiidi ümbrust väiksematest kehadest puhastanud.

Hygiea tiirutab Marsi ja Jupiteri vahelises asteroidivöös. Pierre Vernazza Prantsusmaalt Aix-Marseille' Ülikoolist ja ta kolleegid tegid Hygieast pilte Tšiilis asuva Euroopa Lõunaobservatooriumi Väga Suure Teleskoobiga.

Piltidel paistab Hygiea peaaegu täiesti kerakujuline. Tema täpsustatud läbimõõduks määrasid Vernazza ja kaaslased 434 kilomeetrit, pöörlemisperioodiks aga senisest hinnangust poole lühema aja, 13 tundi ja 48 minutit.

Teadlased kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et ümara kuju on Hygiea saavutanud arvatavasti enam kui kahe miljardi aasta eest toimunud purustava kokkupõrke tagajärjel teise taevakehaga: tekkinud puru on siis raskusjõu toimel kenasti keraks kogunenud.

Asteroidivöös on Hygieast ainult kolm suuremat keha: juba kääbusplaneediks tunnistatud Ceres ning asteroidid Pallas ja Vesta.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: