Inimkond võib kaduda märkamatult automatiseeritud hüpermasinavärki

Nutikas keskkond võimaldab aktiivselt maailma kujundamises kaasa lüüa suuremal osal inimestest, kuid sellel võib olla oma varjukülg.
Nutikas keskkond võimaldab aktiivselt maailma kujundamises kaasa lüüa suuremal osal inimestest, kuid sellel võib olla oma varjukülg. Autor/allikas: Irina Nalbandian/Unsplash

Inimest ei suuda asendada küll ükski üksik tööriist, kuid tehisintellekti ja masinõppe arenedes võib kaduda ta sellegipoolest automatiseeritud hüpemasinavärki, milles pole temal endal enam erilist otsustusõigust, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Alles hiljuti räägiti arvutitarkadest inimestest. Inimestelt oodati arvutite mõistmist, mitte vastupidi. Kohanes inimene, mitte arvuti. Inimest, kes ei osanud arvuti tahtmistega arvestada, peeti rumalaks. Arvutioskajatel oli teiste ees konkurentsieelis ja see motiveeris uuega kohanema. Suund on muutumas ja vestlustesse siseneb inimeste oskustega arvutite temaatika.

Analüüsifirma Gartner paigutab inimestega arvestada oskavad arvutisüsteemid kümne olulise tehnikatrendi sekka. Ettevõtte analüütikud ennustavad inimkesksete nutikate ruumide ajastu algust. Märgatav osa tehnilisest arendustööst peaks konvergeeruma selle eesmärgi teenistusse. Kui inimest ümbritsevat nutikat tehnoruumi võib pidada eesmärgiks, siis arengut võimaldav tuumikeeldus rajaneb tehisintellekti vallas tehtud edusammudele.

Ennustuste puhul paistab tõene olevat vähemalt see, et need ei pea enamasti paika. Siit siis vajadus Gartneri jutustust tarbides doosi skepsise järele. Ent arvestage, et ka skepsis on ennustus. Ebaõnnestumise ennustus, millel on samuti küljes ennustusega möödapanemise haigus.

Igatahes ennustab Gartneri analüüsivaldkonna juht inimkeskse nutika ruumi murrangulist mõju nii inimestele kui ka nende elukeskkonnale. Võib vaielda, kas inimkesksus tähendab inimese ja tema elu muutmist või siirdub siis inimese elu õigesse sängi tagasi, millest oli ta sunnitud väljuma tänu arvutite ja masinatega arvestamisega.

Gartneri juht lisaski, et seni on sündinud esmalt uus tehnoloogia, millele hakati otsima seejärel inimesele sobivat rakendust. Edaspidi peavad hakkama arendajad mõtlema esmalt ettevõtte ja inimese huvidele ning asuma toetama seda tehnoloogiliselt.

Olgu näiteks hüperautomatiseerimine. Selle sisu on inimese asendamine. Arvestades tema mitmekülgsusega ei suuda asendada inimest ükski eraldiseisev tööriist. Lahendusena nähakse tööriistade kombineerimist hüpermasinavärgiks, mille keskel juhib protsesse ja teeb otsuseid tehisintellekt. Füüsiliselt kompleksse süsteemi sisemist talitlust võib kopeerida loogilisse andmekihti ja luua sellele virtuaalne digitaalne kaksik.

Nähtus sarnaneks millelegi inimhingelaadsele. Kesksel juhil oleks kulukas tegelda iga üksiku füüsilise keha valitsemisega. Selle asemel juhitakse inimmasside puhul nende teadvust, mis tegeleb siis füüsilise keha juhtimisega ise edasi. Gartneri ennustustes saavutab inimesi asendama mõeldud masinate kogumi digitaalsete hingede kogukondlik karjatamine uue juhtimistaseme. Selle üks väljendus olekski kõikehaarav hüperautomatiseerimine.

Sama arengu teine väljendus on inimest mõistva tehnoloogia kasvav suhtlusvajadus, mida esindab nn multikogemine. Ekraanist ja klaviatuurist ühte punkti koondunud arvutiga suhtlemisest liigutakse erinevaid tajumehhanisme ja suhtlemise kontaktpindasid kaasavasse lävimisekultuuri. Inimesega suhtlevad seadmed liiguvad temaga kaasa, on ühenduses nii sisendi kui ka väljundi jaoks tema meelte ja organitega.

Täna veel kantavad seadmed muutuvad inimest ümbritseva ruumi osaks ja loovad modernse kogemuste ja elukeskkonna. Võib mängida ideega, milles saab klient restoranis sõnatult talle meeltmööda või siis tervislikuks määratud toidu. Seda tarbides viibib individuaalselt talle loodud liitreaalsuses kauge maa viljapõllul, kust toit pärineb. Antud näitega võib eksida ka bakteriaalsesse toitelahusesse, milles tuleviku inimestele toitu valmistatakse.

Kõikselt inimesi embava tehnoloogilise ruumi tulemusena demokratiseerub individuaalne tehnoloogiline pädevus, sest ruumi nutikus on kõigile kättesaadav. Väheneb endale ostetava tehnoloogia vajadus, kuna see asub sensoritest ja virtuaalreaalsuse kuvamise vahenditest koosnevas keskkonnas. Taolises olustikus viibijalt ei eeldata mahukaid eelteadmisi maailmas toimuva analüüsimiseks või uute teenuste ja toodete kavandamiseks. Nutikas keskkond võimaldab aktiivselt maailma kujundamises kaasa lüüa suuremal osal inimestest.

Muu hulgas suurendab see märkamatult inimeste võimekust. See omakorda kasvatab ootusi inimese keha ja taju võimelisuse suhtes. Ägedama ajastu inimene teeks rohkem, kui tema keha ümbritseb tugevate mootorite ja manipulaatoritega väline tehiskeha, millega tõstab ta näiteks raskeid asju. Gartner pakub töökohaks kaevanduse. Samas ei tohiks selleks ajaks inimesed enam taolist rasket tööd teha, sest kaevureid asendavad omavahel suhtlevad nutikad tööriistad.

Ennustuste järgi peaks inimese tehniline võimestamine muutma paremaks tema kuulmise ja nägemise, kehalise tugevuse, ajutalitluse ja geneetilise pärandi. Samal ajal peaks suure osa otsuseid inimese eest tegema tehisintellekt ja töö teevad autonoomsed masinad. Tõenäoliselt pole siis Gartneri analüüsivaldkonna juhiks enam inimene. Huvitav, millega tema tegeleks?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: