Tehisintellektil ja astroloogidel võib olla nii mõndagi ühist

Foto: Moyan Brenn/cc-by-2.0

Ettevaatamatult käitudes võib inimeste kohta kogutud andmeid analüüsiv tehisintellekt süvendada iidset enesepetet samal viisil kui astroloogid ja soolapuhujad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hoolimata sellest, et astroloogia jutustab tähtedest, kosmosest ja füüsikast, koosneb see inimese fantaasiat ja loomingulisi oskusi kujutavast sõnadega triblamisest, mille tegelik sisu on lüüa väravaid psühholoogiamängus. Astroloogia on üsna veenev tõend hoolimatust vaimuellu suhtumisest või siis vajadusest omada illusioone, et hoida üha komplekssemaks kujunev olme vähekegi talutavana.

Astroloogia pärineb muistsest Babülooniast ja teadmisest, et universum keerleb ümber koduplaneedi. Modernse, teadmistele rajaneva ajastu kiuste pole see vana fantaasia miljonite maailmapildist oma haaret lõdvemaks lasknud. Õigemini ei ole inimesed soovinud tegelikkusega kohtuda vaatamata sellele, et info on muutunud kättesaadavamaks, odavamaks ja põhjalikumaks.

Uue mõistust ületava väega kohtudes võib kujuneda see täiendavaks probleemiks. Vanasti klaariti astroloogia abil looduse ja teiste inimeste tegevusest tekkivat mõistmatust. Looduse ja inimeste toimimises kätkevate jõudude vallandumisel sündinud arusaamatut püüti muuta tähenduslikuks ja seletatavaks läbi suurte ja kõigile nähtavate taevaste taktide kirjeldamise.

Psühholoogiline trikk seisneb taoliste väidete ümberlükkamise võimatuses. Eriti juhul kui vihjekeelsed ennustused tõlgendatakse reaalselt sündinuteks. Kuid looduse ja inimeste kõrvale asub peagi elusid tabamatult mõjutav tehisintellekt. Kas usk astroloogiasse võiks kujundada suhtumist tehisintellekti? Järsku süvendab see meis iidset enesepetet.

Austraalias tunnustatud astroloog Felicity Carter arutles oma eduloo ja selle lõpetamise vajaduse üle artiklis pealkirja all "Olin astroloog – räägin miks see toimib ja miks pidin lõpetama". Kõik sai alguse teismelisena nõiduse saladusi paljastanud raamatu lugemisest. Selles lubati kõikide unistuste täitumist, kui need täita vaid hea sisuga. Siis oli vaja veel universumit piisava usutavusega teavitada ja imed juhtuvadki. Ponnistuste kiuste jäid armastuse- ja rikkuseigatsus vastuseta.

Ta katsetas veel mõnd abinõu, kuni jõudis Tarot kaartideni. Aeg-ajalt ja pooleldi naljast kantuna võttis ta ülikooli ajal kaardipaki kaasa seltskonnaüritustele. Ühel taolisel korral tõmbas sõbranna pakist rasedusele viitava kaardi. Paar nädalat hiljem sai see oomen naistearstilt kinnituse. Felicity otsustas ennustamise saladusi juurde õppida. Varsti proovis ta õpitut spiritualistide kirikus.

Oodatavalt tulevad sinna juba teatud ootustega inimesed. Uue ja noore selgeltnägija efekt rõõmustas kliente ja innustas loo autorit katkestama senised õpingud ülikoolis, et alustada uuel teel ja uues õpikojas astroloogia tudengina. Muutus oli põhjalik, sest päris ülikoolis õppis ta füüsikat.

Uues kohas õpetati seostama sarnaseid nähtuseid ja sõnu. Kuna Mars on punane, seostub see verega. Veri omakorda võib tulla sõjast või arstimisest, seega nii heast kui ka halvast. Kontekst jäägu kliendi tõlgendada. Kuna Saturnile on keegi kunagi omistanud piirangute ja kitsenduste temaatika, tähendab selle kosmiline asukoht kaalulangetust, vajadust raha kokku hoida, olla vastutustundlikum või vihjet võimalusest kohtuda külma ja kriitilise inimesega.

Sõnade ja tähenduste menüü on rikas ja rahuldab igat nälga. Felicity äri arenes. Ühtlasi süvenes arusaam klientide vajadustest. Suur osa neist olid sarnased ja seotud armusuhetega, probleemidega tööl, individuaalse arengu jaoks vajaliku julguse otsimisega jne.

Tihti piisas kliendi soovidega arvestamisest, lisades neisse doosi kosmilist tahet. Suures pildis vajasid inimesed tunnikese suhtlusteraapiat ja julgustust. Kosmiliste jõudude olemasolu võimaldas säästa energiat ja muuta elu lihtsamaks. Taolise teraapia nälga ei paista pidurdavat isegi haridus, sest klientide sekka sattus poliitikuid, ärijuhte ja börsimaaklereid.

Felicityt tabas kainus päeval, kui sõbranna jutustas õhinaga tema elu ülima detailsusega kirjeldanud selgeltnägija ennustusest. Kuulates kaasasaadud ennustuse lindistust, ei leidnud ta sellelt mitte ainsatki faktiliselt sõbranna elu kirjeldanud väidet. Need luges sellest välja sõbranna.

Samal nädalal kohtas ta seansil ärritunud meest, kes soovis abi needusest vabanemiseks. Katoliku preester polnud teda aidanud. Nüüd lootis ta ennustajale. Felicity soovitas mehel minna arsti juurde, sest kahtlustas puht inimlikust kogemusest, et tegemist on ajuhaigusega. Vihane mees nõudis raha tagasi ja süüdistas teda petturluses. Felicity lõpetas töö astroloogina.

Oma loo lõpetas ta astroloogia rakendustesse voolava riskikapitaliga. Paistab, et masinad loovad nähtamatutest jõududest usutavama kuvandi. Need õpivad inimesi tundma, nagu Google'i otsingumootor on edukas vastuste leidmisel.

Öeldakse, et mõrvatu tasub peita otsingu teisele lehele, sest sinna ei vaata peaaegu keegi. Me ei otsi tõde, vaid meelerahu.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: