Lühikesed gammasähvatused tekivad neutrontähtede põrkeil

Maailmaruumis aeg-ajalt näha olevate lühikeste gammakiirguse sähvatuste üheks võimalikuks põhjuseks on peetud kahe ülitiheda neutrontähe kokkupõrget. Ameerika teadlaste uurimistööst võime nüüd järeldada, et just nii see väga tõenäoliselt ongi.

Kui kaks aastat tagasi registreerisid gravitatsioonilainete detektorid meile 140 miljoni valgusaasta kauguselt hüdra tähtkujust saabunud gravitatsioonilained ja teadlased tuvastasid nende lainete seast signaali kahe neutrontähe ühinemisest, siis nähti vähem kui kahe sekundi pärast sessamas taevapiirkonnas ka paarisekundilist suhteliselt nõrka gammasähvatust.

Yiyang Wu ja Andrew MacFadyan New Yorgi Ülikoolist võrdlesid seda gammasähvatust nüüd 27 teise mõnesekundilise gammasähvatusega, mille päritolu ei ole gravitatsioonilainetega kinnitatud. Esialgu paistis, et kahe aasta eest koos gravitatsioonilainetega nähtud sähvatus erines neist teistest mitmeski mõttes, sh ka oma suhtelise nõrkuse poolest, kuid asjad loksusid paika, kui Wu ja MacFadyan modelleerisid gammakiirevihkude suunda.

Kui arvestada, et kahe aasta eest nähtud sähvatuse keskne telg läks Maast umbes 30-kraadise nurga all mööda, ülejäänud olid aga saabunud meile kas päris otse või kuni kuuekraadise nurga all, siis erinevused taandusid.

Nii söandavadki Wu ja MacFadyan ajakirjas Astrophysical Journal Letters järeldada, et lühikesed gammasähvatused pärinevadki tõepoolest neutrontähtede kokkupõrkeist ja ühinemistest

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: