Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Gravitatsioonilained vallandanud mustad augud võisid ühineda hiidtähes

Foto: Stanfordi ülikool

Gravitatsioonilained, mille avastamisest anti avalikkusele teada kaks nädalat tagasi, tekkisid kahe väga suure massiga musta augu ühinemisel üheks veel suurema massiga mustaks auguks. Nüüd tuleb välja, et võibolla olid mõlemad mustad augud seejuures ise ühe veel palju suurema massiga hiigelsuure tähe sees.

 

Mõte, et see nii võib olla, hakkas ühe ameerika teadlase peas hargnema ajaolu ajel, et ainult 0,4 sekundit pärast seda, kui gravilainete detektor LIGO oli registreerinud kahe musta augu ühinemisest valla pääsenud gravitatsioonilained, registreeris NASA kosmoseteleskoop Fermi võimsa gammakiirguse sähvatuse.

See, et kaks võimsat nähtust nõnda ühekorraga aset leidsid, viitab, et tegu võis olla signaalidega ühe ja sama sündmuse kohta. Fermi teadlasrühm arvutas välja, et tõenäosus nende täiesti juhuslikuks kokkusattumuseks on ainult 0,2 protsenti, nii et tõenäoliselt vallandus gammasähvatus mustade aukude ühinemise tõttu, kuid nii palju kui teadlased gammasähvatuste kohta midagi arvata oskavad, ei tohiks neid iseenesest mustade aukude ühinemisel tekkida.

Siit tuligi Harvardi ülikooli füüsik Abraham Loeb mõttele, et võibolla asusid need mustad augud ühinemise hetkel ühe väga suure tähe sees. Kui augud olid ühinenud, kukkus ka täht kokku ja selle juures eralduski intensiivne sahmakas gammakiirgust.

Loeb kirjutab oma mõtetest eelretsenseerimata veebikeskkonnas ArXiv avaldatud töös.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: